Reklama

Reforma na finiszu

Reforma na finiszu

07.03.2004
Czyta się kilka minut
25 marca powstaną dwie nowe diecezje, bydgoska i świdnicka, natomiast archidiecezja łódzka zostanie podniesiona do rangi metropolii - zdecydował Jan Paweł II, wieńcząc tym samym zapoczątkowaną w 1992 r. strukturalno-administracyjną reformę Kościoła w Polsce.
Z

Zmiany w strukturze Kościoła podporządkowano celom duszpasterskim. Biskup powinien mieć możliwie bliski kontakt z wiernymi i podległymi mu księżmi. Im większa - pod względem terytorium czy liczby mieszkańców - diecezja, tym luźniejsza więź pasterza z diecezjanami. W Polsce przyjęto zasadę, że diecezja powinna liczyć ok. 600 tys. mieszkańców. Inną przyczyną zmian jest dostosowanie struktur Kościoła do zmian demograficznych czy społecznych. Bydgoszcz - ósme co do wielkości miasto w Polsce (ponad 370 tys. mieszkańców), stolica województwa kujawsko-pomorskiego - podzielona była dotąd na pięć dekanatów w ramach metropolii gnieźnieńskiej; prymat niewielkiego Gniezna miał w tym przypadku charakter już tylko historyczny.

Dwanaście lat temu mocą bulli “Totus Tuus Poloniae populus" Papież ustanowił 13 nowych diecezji, a osiem dotychczasowych podniósł do rangi...

8735

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]