Reklama

Nawróćcie się!

Nawróćcie się!

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Nawoływanie to ma mnóstwo obiegowych odpowiedników: Opamiętajcie się!, Przestań!, Niech przeproszą!. Wspólną cechą tych niezwykle rozpowszechnionych apeli jest ich nadmiar w odniesieniu do drugiej i trzeciej osoby liczby pojedynczej i mnogiej, oraz wyraźny deficyt w kierowaniu ich do siebie. Świat zawsze potrzebuje obrońców wartości, ale o wiele bardziej takich, co nimi żyją, niż tych, co do nich tylko wzywają.
P

Przewaga nauczycieli zasad nad liczebnością tych, co je rzetelnie stosują, zamienia edukację moralną w nauczanie pozorów. Źródeł demoralizacji szuka się wtedy pilnie we wpływach zewnętrznych.

Pokuta bez ostentacji

Pierwsze słowa Biblii, jakie rozbrzmiewają w kościołach na początku Wielkiego Postu, to czytany w Środę Popielcową fragment księgi proroka Joela: “Tak mówi Pan: Nawróćcie się do mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament. Rozdzierajcie jednak wasze serca, a nie szaty!" (Jl 2, 12). Nie do innych, obcych, lecz do swoich ludzi, łącznie z ich kapłanami, kieruje Bóg wezwanie do nawrócenia. Niech czynią to z tradycyjną, zbiorową, tak bliską im ekspresją: poszcząc, płacząc, lamentując, rozdzierając szaty. Pamiętając jednak usilnie, co gesty te mają wyrażać: nawrócenie się do Boga z całego serca.

...

11553

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]