Reklama

Największa historia świata

Największa historia świata

07.03.2004
Czyta się kilka minut
To właśnie za sprawą kina, uchodzącego w końcu za rozrywkę plebejską, Jezus stał się częścią kultury masowej, na równi z mitologicznymi herosami czy znanymi postaciami historycznymi. Wielkie tematy religijne stały się rynkowym towarem, tajemnicę zastąpiła wizualna dosłowność - a wszystko za sprawą twórców w arogancki sposób przypisujących sobie monopol na prawdę.
Kadry z filmu Pier Paolo Pasolliniego "Ewangelia wg św. Mateusza"
F

Film zaanektował postać Jezusa jeszcze za czasów swych jarmarcznych początków. W czasach filmu niemego, kiedy kino dopiero wypracowywało własny język, istniało szczególne zapotrzebowanie na monumentalne spektakle o tematyce biblijnej. Miały epicki rozmach, dostarczały nieśmiertelnych toposów, zapewniały bajeczną oprawę, przede wszystkim zaś - miały swego bohatera.

Dziś inspirowane Nowym Testamentem podniosłe widowiska w rodzaju “Jezus z Nazaretu. Od stajenki do krzyża" (1912) Sidneya Olcotta czy “Król królów" (1927) Cecila B. DeMille’a należą do lamusa historii filmu. Wraz z rozwojem kina nie zmalała jednak atrakcyjność biblijnych tematów, zmieniał się tylko sposób ich eksploatacji. Każda dekada może poszczycić się własnym biblijnym eposem, który zawsze mógł liczyć na nieobojętną widownię. Była więc “Szata" (1953) Henry’ego Kostera, “Największa historia, jaką...

13132

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]