Reklama

Tak nie było

Tak nie było

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Mel Gibson wierzy, że jego pełen przemocy film jest właściwym i wiernym przedstawieniem ukrzyżowania Jezusa. Mówi nawet, że Pasja została wyreżyserowana przez Ducha Świętego. Przed wykształconym odbiorcą pojawienie się tego dzieła stawia szereg fundamentalnych kwestii. Jako że śmierć Jezusa jest wydarzeniem historycznym, naszym pierwszym zadaniem jest zbadanie odpowiednich źródeł i określenie ich charakteru.
Monika Bellucci (Maria Magdalena)
Z

Zasadniczym źródłem historii Pasji jest Nowy Testament, który razem ze Starym Testamentem tworzy Pismo Święte. Stary i Nowy Testament stanowią matrycę cywilizacji żydowskiej, żydowskiego chrześcijaństwa w latach następujących bezpośrednio po okresie działalności Jezusa i wreszcie nie-żydowskiego (pierwotnie greckiego) chrześcijaństwa, które doprowadziło do powstania Kościoła takiego, jakim go znamy od drugiego stulecia po czasy współczesne. Wszyscy autorzy Starego i - z wyjątkiem Łukasza - również Nowego Testamentu są Żydami.

Biblia w duszach

---ramka 324894|lewo|1---Żydzi z I wieku po Chr. byli głęboko zanurzeni w kulturze religijnej. Dwaj ważni autorzy z tego okresu, filozof Filon z Aleksandrii (ok. 20 r. przed Chr. - 40 r. po Chr.) i historyk Józef Flawiusz (37 r. - 100 r. po Chr.) piszą, że ich żydowscy współcześni od...

28011

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]