Reklama

Ładowanie...

Dyskusje i rozmowy

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Chcąc przypomnieć sobie jakieś szczegóły, sięgnąłem po wydaną w roku 1963 w Bibliotece “Kultury" książeczkę Witolda Jedlickiego “Klub Krzywego Koła". Mimo upływu 40 lat rzecz nie straciła wartości. Chyba warto ją wznowić.
T

Tym razem mniej uwagi poświęciłem obszernemu rozdziałowi pierwszemu “Chamy i Żydy", stanowiącemu przenikliwą analizę spektaklu odegranego kiedyś przez rządzącą partię na użytek szerszej publiczności. Szczególnie natomiast zajął mnie bardzo porządny opis cotygodniowej działalności klubu, w którym spędziłem przynajmniej jakieś dwieście czwartkowych wieczorów. To, co tam usłyszałem, na ogół z ust osób starszych ode mnie, obok lektur i wykładów uniwersyteckich także mnie jakoś uformowało. Zdarzało się zresztą, że po wysłuchaniu kogoś w klubie zaczynałem, będąc już po studiach, chodzić na uniwersyteckie wykłady czy seminaria prelegenta.

Ciekawe i wykraczające poza historię klubu wydało mi się spostrzeżenie Jedlickiego, że “osoby o tendencjach bardziej zachowawczych górują nad osobami o tendencjach bardziej radykalnych lepszą znajomością technicznej strony procesów...

5457

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]