Reklama

Ładowanie...

Tak popierano PSL

Tak popierano PSL

07.03.2004
Czyta się kilka minut
Lektura felietonu Czesława Miłosza “To słynne U.S.A." przypomniała mi, że spotkałem się z podobnym zjawiskiem, choć w innych okolicznościach. Działo się to w Szczecinie późną wiosną 1946 r. Jako młody chłopiec byłem świadkiem demonstracji politycznej, zorganizowanej przez szczecińskich tramwajarzy (grupa około 50 osób, dwóch akordeonistów) na Placu Grunwaldzkim. Była to manifestacja poparcia dla Stanisława Mikołajczyka i PSL przed ówczesnym referendum. Manifestanci śpiewali właśnie tę pieśń (słyszałem ją pierwszy raz): “To jest Ameryka/ To słynne U.S.A.", dodając: “To jest Mikołajczyk/ To jest PSL". Mikołajczyk cieszył się wtedy dużą popularnością w Szczecinie. Wyrazem poparcia było choćby entuzjastyczne przyjęcie byłego premiera w kwietniu 1946 r. na placu przed szczecińskim Urzędem Miasta (dziś Placu Armii Krajowej).
S

Serdecznie dziękuję panu Miłoszowi i redakcji “TP" za cykl “Spiżarnia literacka", którego jestem stałym czytelnikiem.

EDMUND KULESZA (Szczecin)

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]