Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
społeczeństwo
Artykuły na ten temat
Biedni współczują bardziej. Raport Szlachetnej Paczki
Szymon Żyśko
Blisko 1,8 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie. Gdyby zebrać wszystkich w jednym miejscu, stworzyliby miasto wielkości Warszawy. Nowy raport Szlachetnej…
Ludzie widzialni i niewidzialni
Wojciech Bonowicz
Najgorzej kiedy sam problem staje się niewidzialny. Kiedy mentalnie odesłany zostaje do „odpowiednich instytucji”. „Są służby, niech się tym zajmą”.
Tracimy umiejętność rozmowy. Nie tylko tej twarzą w twarz, ale nawet przez telefon
Małgorzata Nocuń
Krzysztof przysyła z podróży dziesiątki zdjęć i wiadomości. Pisze o pogodzie, spotkaniach zawodowych, ale też o tęsknocie za Magdą i domem. Po powrocie…
Matyja: Koniec elit, jakie znamy
Rafał Matyja
Zegar elit został uregulowany przez doświadczenia epoki przełomu i transformacji, nie uległ zmianom nawet po wejściu do Unii. Cały czas wierzą one we względnie…
Jak uniknąć wojny pokoleń
Paweł Marczewski
Najgłębszy podział przebiega dziś nie między zwolennikami rządu i opozycji, ale między starszymi a młodszymi Polakami. Partie już go wykorzystują.
Wędkarze: pieniądze, władza i grube ryby
Marek Rabij
Zainteresowanie opinii publicznej, jakie w związku z zatruciem Odry spadło na Polski Związek Wędkarski, wcale nie ucieszyło jego władz. Działacze – jak…
Dlaczego Polacy odchodzą dziś z Kościoła? Zbadał to CBOS
Piotr Sikora
Na rozluźnienie związku z Kościołem wśród średniego pokolenia i osób starszych wpływ mają negatywne zjawiska zachodzące w tej instytucji. Młodych Kościół po…
Jest samotniej
Ks. Adam Boniecki
Kto jeszcze pamięta czasy, gdy o swojej żałobie sygnalizowaliśmy otoczeniu: mężczyźni czarną opaską na ramieniu lub żałobną wstążeczką w klapie, kobiety…
Mikroagresje
Jarek Gryz
Amerykańskie uczelnie opanowała „kultura bezpieczności”. Psycholodzy nie są zgodni, jakie będą jej długofalowe konsekwencje.
Gruba Berta i inne zaklęcia
Przemysław Wilczyński
Do walki ze złymi myślami Reni – o rezonansach, chemiach, lecących na łeb płytkach krwi – zaangażowali armię. Z Dupkiem i Glutkiem na czele.
Podobni tylko do siebie
Iwan Krastew
,
Dariusz Rosiak
Iwan Krastew, politolog: Jeśli przyjmujesz, że cynizm i zła wola są fundamentem działania ludzi, to przestajesz rozumieć, co się dzieje, bo nie wierzysz…
Biurokracją w wirusa
Maciej Müller
Jeśli mniej testujemy, a wykrywamy coraz więcej zakażeń, oznacza to, że maleje nasza zdolność do szybkiego wykrywania i izolowania ognisk COVID-19.
Wytłumaczyć Europę – jak dziecku
Marta Filipiuk-Michniewicz
,
Marcin Napiórkowski
,
Adaś Napiórkowski
Wspólnoty, żeby trwać, potrzebują opowieści; także wspólnota europejska. Jednak każde pokolenie musi przepisywać swoją opowieść na nowo, żeby stawić czoło…
Nadal wierzę we wróżki
Marcin Napiórkowski
Trwałość wspólnot możliwa jest dlatego, że każde pokolenie przepisuje stare mity po swojemu. Czas to zrobić z opowieścią o Europie.
Złość piękności nie szkodzi
Anna Dziewit-Meller
W Polsce gniew stał się tym, co Marek Koterski w „Dniu świra” kazał wyrażać Adasiowi Miauczyńskiemu: gniewem wsobnym, artykułowanym pod nosem, zza zaciśniętych…
Tydzień z życia tłumaczki
Anna Goc
Leki przeciwzapalne mogą nasilić infekcję przy Covid-19 – podały media. Niektórzy głusi zrozumieli: nie należy brać żadnych lekarstw.
Nie państwa interes?
Przemysław Wilczyński
To coś więcej niż utrata płynności czy nawet konieczność zamknięcia firmy. Tysiące Polaków mogą wyjść z tej epidemii z ranami nie do zagojenia.
Wobec epidemii
Maciej Müller
Nadzieja jest, ale sama sobie nie poradzi. Musimy jej pomóc.
O przyszłości: Turowicz
Jerzy Turowicz
W rytmie ignamu
Karolina Kania
Wielkie, ponad stukilogramowe, leżą u brzegu morza jeden obok drugiego, pancerz obok pancerza. Choć oczy mają otwarte, nieruchoma głowa i kończyny zdają się…
Skąd się biorą rytuały
Kasper Kalinowski
Dzięki dekadom badań antropologów dysponujemy opisem setek rytuałów występujących w rozmaitych kulturach. Nie dostarczyły one jednak spójnej teorii, która…
Osamotnienie, choroba starości
Piotr Szukalski
,
Przemysław Wilczyński
Lud i arystokracja
Dariusz Karłowicz
,
Rafał Woś
DARIUSZ KARŁOWICZ, filozof, publicysta: Przestarzały system polityczny produkuje równolegle dwie rzeczywistości, które są ze sobą w konflikcie. Generuje…
Obywatel lokator
Rafał Woś
Dzisiejszy model polityki mieszkaniowej jest w rzeczywistości dużo droższy, niż nam się wydaje.
Niepokonani
Mariusz Sepioło
Ciągle nie wiemy, jak reagować na tę chorobę. Zamiast zrozumieć, wolimy drwić.
Jakoś to nie będzie
Marek Rabij
Konserwy są dla turystów. Na koniec świata, jaki znaliśmy, najlepszy jest owies.
Na cmentarzu też jest porządek
Jacek Taran
Nie boję się wyjścia na scenę. Dopiero jak tam stoję i zaczynam myśleć o domu, o zabitym synu, o mamie, to przychodzi strach. Boję się wojny – mówi Heda,…
Chleb nasz spowszedniały
Marek Rabij
Marnowanie żywności, trawestując Talleyranda, to nie błąd współczesnego kapitalizmu, który rozrzutność uczynił cnotą. To zbrodnia – także na samej żywności.
Kościół dla dna
Ks. Adam Boniecki
Myślałem, że bezdomność jest dotknięciem dna, że to zepchnięcie w najniższy status społecznej egzystencji.
Bunt, który cenię. Jerzy Jarniewicz z Nagrodą Nike 2022
Jerzy Jarniewicz
,
Katarzyna Kubisiowska
Jerzy Jarniewicz, pisarz i tłumacz: „Nie zawsze ma rację ten, kto ma rację. Ważniejsze od posiadania racji jest budowanie i podtrzymywanie więzi”. Przypominamy…
Ciasna miłość
Maria Reimann
,
Berenika Steinberg
Maria Reimann, antropolożka kultury: Wiele trudności osób niepełnosprawnych wynika nie z tego, co „nie działa” na poziomie ciała, tylko z tego, jak…
Bijące serce narodu
Jan Klata
Salomonowe rozwiązanie, wręcz salomonowe, nie idzie wręcz nie przyznać, że ręce same składają się do oklasków dla Prezesa TVP.
Przymknięte oko sprawiedliwości
Mariusz Sepioło
W polskim więzieniu wszystko jest możliwe. Przeoczenie samobójstwa ważnego więźnia w celi to też nic niesłychanego.
Dramat średniej burzy
Bartek Dobroch
To nie była tatrzańska burza stulecia. To była burza, której skutki nie mają precedensu w tym stuleciu. To nie była burza, której skutki dało się przewidzieć.…
Co nam pływa w kieliszku
Marek Rabij
W Polsce spożycie alkoholu na głowę nie należy do najwyższych w Europie. A mimo to najważniejsze pytanie o picie wciąż brzmi u nas: „ile?”, a nie – „po co?”.
Do dna
Krzysztof Brzózka
,
Marek Rabij
Krzysztof Brzózka: Jeśli chodzi o alkohol, jesteśmy w tym samym miejscu, w którym przemysł tytoniowy był w latach 70. Kowboj w reklamie jeszcze się uśmiecha z…
Koniec wędrówki
Agnieszka Pajączkowska
,
Adam Robiński
Agnieszka Pajączkowska, fotografka: Nigdzie mi się nie spieszyło, nie miałam problemu z tym, żeby przez półtorej godziny rozmawiać o wnukach czy operacji…
Jak narodowcy wiersz skonfiskowali
Tomasz Fiałkowski
Pierwszego sierpnia narodowcy zbierają się na rondzie Dmowskiego, by pomaszerować w stronę pomnika Powstania Warszawskiego na placu Krasińskich.
Po co?
Szymon Hołownia
Naprawdę nie jest łatwo powściągnąć w sobie gapia, słysząc o historii takiej jak ta małego Dawida. Po pierwszym czy drugim komunikacie wyłączyć odbiornik i po…
Blanka nie będzie ostatnia
Przemysław Wilczyński
Czy śmierć dziewięciomiesięcznej dziewczynki z Olecka to tragiczny błąd systemu pomocy społecznej, czy także memento dla polityków i urzędników, którzy dobro…
Kobiety na banknoty
Rafał Woś
Członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon wywołał falę śmieszkowania proponując, by Maria Konopnicka została upamiętniona na banknocie o nominale 800 złotych.…
Szukając Świętego Graala
Marcin Żyła
Muzułmanie? Zagrożenie. Ukraińcy? Sami się zasymilują. Projekt polityki migracyjnej Polski właściwie nie jest zaskoczeniem – toczka w toczkę oddaje, jak…
Oczy krowy
Mariusz Sepioło
Na białej karcie zapisali postulaty. Wybija się hasło „W stadzie siła”.
Nieuleczalne źródło dowcipów
Mariusz Sepioło
Choroba żartuje z niego, więc on żartuje z choroby.
Jazda z Mickiewiczem
Eliza Kącka
Ze wspomnień, listów i wierszy Rymkiewicz nie potrafi już wyczytać niczego nowego. Teraz Mickiewicz służy mu do kontemplacji nicości. I Polski świętej, lecz…
Stłucz pan termometr, a przestępcy znikną
Mariusz Sztuka
,
Przemysław Wilczyński
Mariusz Sztuka, badacz zjawiska recydywy: Uniknęlibyśmy wielu powtórnych przestępstw, gdybyśmy mieli dojrzały instrument szacowania ich ryzyka. Tyle że resort…
Polska in minus
Przemysław Wilczyński
Dwadzieścia sześć tysięcy więcej zgonów niż urodzeń – oto wstępny, podany właśnie przez GUS, bilans demograficzny Polski A.D. 2018. Niepokoić w nim mogą co…
Polska jest więzieniem
Michał Okoński
W skrócie: wypuszczono na wolność potwora. Kogoś, kto nie podlega domniemaniu niewinności i w zasadzie nie powinien mieć adwokata.
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Page
4
Page
5
Page
6
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »