Reklama

W rytmie ignamu

W rytmie ignamu

z Wyspy Sosen (Nowa Kaledonia, Pacyfik)
09.03.2020
Czyta się kilka minut
Wielkie, ponad stukilogramowe, leżą u brzegu morza jeden obok drugiego, pancerz obok pancerza. Choć oczy mają otwarte, nieruchoma głowa i kończyny zdają się tracić nadzieję na powrót do wody.
Plaża Saint-Maurice z najstarszym pomnikiem Chrystusa. Wokół palisada z drewnianych rzeźb przedstawiających pogańskie bóstwa. Wyspa Sosen, Nowa Kaledonia
W

W to sobotnie, marcowe popołudnie Zatoka Świętego Maurycego na kaledońskiej Île des Pins (Wyspie Sosen) jest wyjątkowo zatłoczona. Tym razem to nie australijscy turyści, tylko miejscowi gromadzą się w okolicach pomnika upamiętniającego przybycie na wyspę katolickich misjonarzy.

Pierwszą mszą, 12 sierpnia 1848 r., maryści rozpoczęli ewangelizację Kanaków, która przeplatała się z kolonizacją francuską. Zadanie nie było łatwe, bowiem duchowy świat autochtonów był niezwykle rozbudowany. Pomimo starań europejskich duchownych wiara Kanaków w duchy przodków, a także stosowane przez nich magiczne praktyki i rytuały nie zostały porzucone.

Na Nowej Kaledonii chrześcijańskie wartości przeniknęły do tradycyjnych kultów i praktyk – takich jak Święto Ignamu. To z tej okazji w dniu świętego Józefa w zatoce zgromadzili się wyspiarze. Ceremonia podziału żółwi była zwieńczeniem...

11866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]