Jazda z Mickiewiczem

Ze wspomnień, listów i wierszy Rymkiewicz nie potrafi już wyczytać niczego nowego. Teraz Mickiewicz służy mu do kontemplacji nicości. I Polski świętej, lecz podszytej zgnilizną.

Reklama

Ładowanie...

Jazda z Mickiewiczem

27.05.2019
Czyta się kilka minut
Ze wspomnień, listów i wierszy Rymkiewicz nie potrafi już wyczytać niczego nowego. Teraz Mickiewicz służy mu do kontemplacji nicości. I Polski świętej, lecz podszytej zgnilizną.
ANDRZEJ WIKTOR / FORUM
W

Wfelietonie z cyklu „Załatwione odmownie” Antoni Słonimski wspominał londyńską rozmowę z sekretarką premiera Władysława Sikorskiego, która miała mu za złe, że przyjeżdża na audiencję rowerem. „– Poeta polski na emigracji nie powinien jeździć na rowerze. Mickiewicz na rowerze nie jeździł. – Bo nie było rowerów – odpowiedziałem”. To było pół wieku temu.

Dziś na złość Słonimskiemu i jemu podobnym Mickiewicz jeździ na rowerze w tytułowym szkicu najnowszego zbioru mickiewiczianów Jarosława Marka Rymkiewicza, szóstego już z cyklu i ponoć ostatniego.

Ma się rozumieć, jeździ (a ściślej: odjeżdża) we śnie autora; znamienne, że ów sen Rymkiewicz analizuje równie wnikliwie, jak inne świadectwa o życiu Mickiewicza. Gdyż sen o Mickiewiczu, wyśniony przez kogoś, kto się od lat czterdziestu Mickiewiczem zajmuje, jest jakimś świadectwem o życiu Mickiewicza, nieprawdaż? Jest też...

17996

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]