Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
polityka międzynarodowa
Artykuły na ten temat
Czy Indie zmienią nazwę
Marek Rabij
Przemianowanie Indii na Bharat dla milionów ich mieszkańców może oznaczać przyspieszenie procesów, które uczynią z nich obywateli drugiej kategorii.
Kreml próbuje osłabiać poparcie dla Ukrainy w Europie
Ula Idzikowska
Kreml próbuje stworzyć w Europie antywojenną koalicję, by osłabiać poparcie dla Ukrainy. Głównym celem tej operacji są Niemcy. A w nich, między innymi,…
Čaputová ma dość
Patrycja Bukalska
Zuzana Čaputová nie będzie się ubiegać o drugą kadencję. Decyzja niepokoi Słowaków liberalnych i proeuropejskich.
Joe Biden i nowa mapa świata
Marcin Żyła
Joe Biden mówi o starciu wolności z tyranią i nie ustępuje przed Rosją. Ale reakcji na wojnę w Ukrainie nie da się sprowadzić do łatwego podziału „z nami albo…
Tajwańska ruletka supermocarstw
Marek Rabij
Do Azji wyruszyła delegacja amerykańskiego Kongresu. W planie podróży są Singapur, Malezja, Korea Południowa oraz Japonia. Nie ma natomiast Tajwanu.
Berlin traci zaufanie Kijowa i pozycję lidera w Unii
Łukasz Grajewski
Niemcy dalej pozostają największym klientem rosyjskiego sektora energetycznego w Europie i wpłacają do budżetu Kremla gigantyczne kwoty.
Odwrót Polski spod Turowa
Marek Rabj
Ten tytuł jest cytatem – identyczny zapowiadał w minionym tygodniu komentarz praskiego dziennika „Hospodářské noviny”.
Jak Katar został najlepszym przyjacielem USA
Wojciech Jagielski
STRONA ŚWIATA | Emir Kataru, który za niespełna rok urządza u siebie turniej o piłkarskie mistrzostwo świata, po raz kolejny chce wybawić z kłopotów swojego…
Rosja straszy
Wojciech Konończuk
Kreml wciąż zwiększa napięcia w relacjach z Ukrainą i Zachodem, ale zarazem negocjuje, dążąc do osiągnięcia swoich celów bez wojny.
Czasem mury, czasem wojny
DAVID FRYE
,
Marcin Żyła
David Frye, historyk: Nie zawsze są skuteczne, a jeszcze rzadziej pożądane. Jednak świat bez murów i granic po prostu nie istnieje. I nie istnieją wtedy także…
Chiny chcą ukarać Litwę. Co zrobi Europa?
Wojciech Pięciak
Spór o przyszłość Europy
Łukasz Grajewski
Nowy rząd w Berlinie chce głębokiej integracji Unii. Na plany zza Odry nerwowo zareagował rząd w Warszawie. Czy istnieje szansa na kompromis?
Format moskiewski
Wojciech Jagielski
Rosja zwołuje na Kremlu międzynarodową konferencję pokojową w sprawie Afganistanu, pierwszą, odkąd władzę w Kabulu przejęli talibowie, a jednocześnie nad…
„Zapad 2021”: Kreml straszy i prowokuje
Wojciech Konończuk
Deklaracja vs konferencja: poziom ogólników
Paweł Bravo
Biden–Putin – nowa forma pokojowego współistnienia?
Anna Łabuszewska
Ton rozmowy w Genewie był wyważony. Żadna ze stron nie wpadła w częsty przy takich okazjach patos, że stało się coś niezwykłego i przełomowego. Nie stało się.…
Zielona bomba
PB
Nord Stream 2: przeciąganie liny
Wojciech Konończuk
Sojusz po przejściach
Olaf Osica
Złudne są nadzieje, że Joe Biden będzie bardziej niż poprzednik uwzględniał potrzeby i interesy Europy.
Ten alarm trwa
Agata Kaźmierska
,
Wojciech Brzeziński
Już wiadomo, że to największy cyberatak w historii. Ofiarami są instytucje odpowiedzialne za delikatną równowagę światowej polityki i gospodarki. I nie jest…
Raz na wschód, raz na zachód
Klaus Bachmann
Polityka zagraniczna PiS jest bardziej pragmatyczna, niż się wydaje, ale przez to łatwiej ulega grupom nacisku. Także prorosyjskim.
Po Merkel nie będzie rewolucji
Piotr Buras
,
Marcin Żyła
PIOTR BURAS, EUROPEAN COUNCIL ON FOREIGN RELATIONS: Dla Niemiec Unia Europejska była, jest i pozostanie fundamentalnym elementem tożsamości. Po Merkel nie…
Afryka: nowe oczekiwania
Wojciech Jagielski
Sprzątanie po katastrofie
Klaus Bachmann
W zamian za transfery dla odbudowy gospodarki i służby zdrowia eurosceptyczne rządy zgodzą się na pogłębienie integracji w polityce zdrowotnej, w dodatku…
Dyktator kontra ksiądz
Roman Husarski
40 lat temu w Korei Południowej wojsko zmasakrowało cywilów. Chun Doo-hwan, ówczesny prezydent, dziś ponownie stoi przed sądem.
Zachód od wschodu
Marcin Napiórkowski
W polityce i mediach straszenie, oburzenie i niekończące się spory o wartości zastępują analizy danych. A przecież rozumowanie oparte na metodzie naukowej…
Noc na Bliskim Wschodzie
Marcin Żyła
„Atak rakietowy na bazy USA” brzmi jak tytuł depeszy z wojny. Ale pierwsza odpowiedź Iranu na śmierć gen. Sulejmaniego była dość wyważona.
O losie Trumpa zdecydują Republikanie
Jan Smoleński
W swojej walce o utrzymanie się u władzy Trump sięga już po zagrywki znane autokratom. Jest gotów nie tylko kłamać, obrażać i straszyć – w tym wojną domową –…
Ostrzeżenie z USA
Wojciech Pięciak
Donald Trump i Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu spotkali się już po raz dziewiąty – mało kto pielęgnuje taką relację z prezydentem USA. Byłoby nieracjonalne…
Między Wieluniem i Warszawą
Wojciech Pięciak
Wielkie emocjonalne zadośćuczynienie dla Polski i jej obywateli różnych narodowości, ofiar II wojny światowej: tak jednym zdaniem można podsumować obchody 1…
Bóg Rama w Himalajach
Wojciech Jagielski
Władze w New Delhi odebrały autonomię Kaszmirowi, przyznaną mu ponad 70 lat temu za przystąpienie do powstającego indyjskiego państwa.
Iran–USA: groźna eskalacja
Inga Rogg
Rok po tym, jak USA wycofały się z tzw. umowy atomowej, zawartej w 2015 r., teraz Iran wypowiedział to porozumienie w dwóch ważnych punktach: ogłosił, że…
Konferencja jak inwestycja
Wojciech Pięciak
Warszawska konferencja, na której wielu nie zostawiło suchej nitki – dotyczyła Bliskiego Wschodu. Równie dobrze mogłaby dotyczyć Arktyki czy Polinezji. Jeśli…
Podzielone Stany Ameryki
Jan Smoleński
20 stycznia Donald Trump zamyka drugi rok swojego urzędowania na stanowisku prezydenta USA. Jak wygląda bilans jego rządów?
Trump porzuca Syrię
Marcin Żyła
Niezależnie od tego, kiedy Amerykanie opuszczą Syrię, wiele stron tej wojny już dziś postępuje tak, jakby Zachód stracił tam jakiekolwiek znaczenie.
Europa i świat: czas niepewności
Wojciech Pięciak
Jak oddać dziś klimat w polityce europejskiej i światowej?
Niechętny hegemon
Robin Alexander
,
Dariusz Rosiak
ROBIN ALEXANDER, autor książki „Angela Merkel i kryzys migracyjny”: Niemcy i Polacy wspólnie chcą, by USA nie opuszczały Europy, nasze gospodarki są ze sobą…
Nowy niepewny świat
Olaf Osica
W świecie polskich marzeń Stany Zjednoczone były dotąd uosobieniem bezpieczeństwa, a Unia Europejska – rozwoju. Dziś takie podejście jest anachroniczne. W…
Kwaśniewski w portfolio Manaforta
WP
Nazwisko eksprezydenta RP widnieje w raporcie, który prokurator Robert Mueller sporządził w sprawie Paula Manaforta – podano w minionym tygodniu.
Przemija postać świata
Klaus Bachmann
Polska musi się odnaleźć w nowej erze. Na spotkaniu z Władimirem Putinem w Helsinkach nie oglądaliśmy niebezpiecznego szaleńca. Donald Trump reprezentował…
W łóżku ze słoniami
Aleksander Smolar
,
Marcin Żyła
Aleksander Smolar: Europa musi dziś dawać światu nadzieję. Bo brak nadziei i perspektyw jest teraz dla nas najbardziej niebezpieczny i przeciwdziała wszelkim…
Szpagat nad Atlantykiem
Olaf Osica
Bilans dwóch lat Trumpa jest dotąd dla Polski pozytywny. Czy więc po raz kolejny udało nam się znaleźć niszę, w której przetrwamy polityczną zawieruchę?…
Trump w Pekinie: tylko dobre wrażenie
Marcin Kaczmarski
Kluczowym punktem azjatyckiego tournée prezydenta USA była wizyta w Pekinie i rozmowy z chińskim liderem Xi Jinpingem.
Przyjaciele i nieprzyjaciele Trumpa
Wojciech Jagielski
Czad, najważniejszego w Afryce sojusznika Zachodu w walce z dżihadystami, prezydent USA kazał wpisać na czarną listę państw, których obywateli nie będzie się…
Polska nie jest wyspą
Olaf Osica
Z punktu widzenia Polski najważniejsze jest dziś pytanie: jak być uczestnikiem, a nie tylko obserwatorem wydarzeń, które mogą przebudować zarówno Unię, jak też…
Rozczarowani Europą, kuszeni przez Moskwę
Paulina Pacuła
Ćwierć wieku po uzyskaniu niepodległości Gruzja przeżywa kryzys polityczny. Czy prozachodni kierunek, który Tbilisi obrało ponad dekadę temu, jest zagrożony?
Dialogi przez Cieśninę
Katarzyna Kaczmarska
,
Marcin Kaczmarski
O Tajwanie mówią, że to piękna wyspa, ale niestety fatalnie położona. Wprost na talerzu chińskiego smoka.
Sprawy zagraniczne: asertywni i samotni
Paweł Reszka
Szef dyplomacji trafnie diagnozował choroby, na które cierpią Europa i świat. Pytanie tylko, czy lekarstwa, które proponował w exposé Witold Waszczykowski,…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »