Szpagat nad Atlantykiem

Bilans dwóch lat Trumpa jest dotąd dla Polski pozytywny. Czy więc po raz kolejny udało nam się znaleźć niszę, w której przetrwamy polityczną zawieruchę? Niekoniecznie.

Reklama

Szpagat nad Atlantykiem

Szpagat nad Atlantykiem

09.07.2018
Czyta się kilka minut
Bilans dwóch lat Trumpa jest dotąd dla Polski pozytywny. Czy więc po raz kolejny udało nam się znaleźć niszę, w której przetrwamy polityczną zawieruchę? Niekoniecznie.
Powitanie Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO, poligon w Orzyszu, kwiecień 2017 r. MAREK MALISZEWSKI / REPORTER
K

Kryzys finansowy, który wybuchł w 2008 r. i stopniowo pogrążył polityki i gospodarki świata zachodniego, Polska przeszła prawie suchą stopą. Czy sztuka ta uda się nam także teraz, gdy prezydent Trump nakręca spiralę sporu handlowego, twierdząc, że NATO jest tak samo złe jak łącząca Meksyk, USA i Kanadę strefa wolnego handlu NAFTA, ale za to nie wyklucza uznania Krymu za rosyjski? Szczyt NATO, odbywający się 11-12 lipca w Brukseli, a kilka dni później spotkanie Trump-Putin, mogą nas przybliżyć do odpowiedzi.

Nowy (dla nas) spór

Historia ostatnich dwóch dekad uczy nas, że kłótnie atlantyckie tworzyły szczeliny, przez które polska polityka nie tylko w miarę sprawnie się przeciskała, ale potrafiła ugrać przy tym kilka punktów. Przykładem spór o cel i zasadność rozszerzenia NATO o Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Mimo ogromnej opozycji – nie tylko w Europie, ale też w...

13627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]