Reklama

Ładowanie...

Niechętny hegemon

29.10.2018
Czyta się kilka minut
ROBIN ALEXANDER, autor książki „Angela Merkel i kryzys migracyjny”: Niemcy i Polacy wspólnie chcą, by USA nie opuszczały Europy, nasze gospodarki są ze sobą sprzęgnięte, a wobec agresywnej Rosji więcej nas łączy, niż dzieli.
Robin Alexander: „Angela Merkel nie jest ani świętą, ani wiedźmą. Jest politykiem”. Na zdjęciu: uchodźcy w Budapeszcie, wrzesień 2015 r. ANDRZEJ BOGACZ / FORUM
D

DARIUSZ ROSIAK: Rozmawiamy między wyborami do dwóch parlamentów krajowych, w Bawarii i Hesji. Jeśli w tych drugich Alternatywa dla Niemiec (AfD) dostanie się do landtagu, co jest prawdopodobne, wtedy ta partia będzie miała swych przedstawicieli już we wszystkich 16 niemieckich landtagach, oraz – od jesieni 2017 r. – także w Bundestagu. Czy to problem dla Niemiec?

ROBIN ALEXANDER: Można powiedzieć, że to nie jest żaden problem, a wręcz przeciwnie – Niemcy stają się normalnym europejskim krajem. Populizm rozwija się niemal wszędzie w Europie, skrajne partie uczestniczą we władzy. Teraz dociera to do nas i nic w tym dziwnego.

Dlaczego dociera akurat teraz?

Niemcy dotąd były wolne od populizmu z dwóch przyczyn. Pierwsza jest prosta: chodzi o naszą historię. Mamy, najdelikatniej mówiąc, złe doświadczenie z rządami skrajnej prawicy, więc ludzie nie...

19341

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]