Reklama

Europa i świat: czas niepewności

Europa i świat: czas niepewności

24.12.2018
Czyta się kilka minut
Jak oddać dziś klimat w polityce europejskiej i światowej?
SILVIA IZQUIERDO / AP / EAST NEWS
D

Dobrze to robi konstatacja, że nic nie jest pewne, a czynników nieprzewidywalności jest tak wiele, iż nie sposób prognozować, co przyniesie rok 2019. Wcześniej przez dwie dekady, które minęły od przełomu 1989-91, żyliśmy w poczuciu „końca historii”. Zdawało się, że wstrząsy to zjawiska omijające Zachód. Tymczasem od dekady – od kryzysu finansowego, który podważył stabilność strefy euro – Zachód stawia czoło coraz to nowym kryzysom. Także militarnym: rosyjska wojna przeciw Ukrainie trwa już pięć lat.

Czas niepewności zrodził nowy typ polityków, którzy podważają reguły i wprowadzają własne, zostawiając oponentów bezradnymi. Trump w USA, Salvini we Włoszech: oni nie byliby tym, kim są, gdyby nie wstrząsy minionych lat. Także w innych miejscach widać zwrot ku (staremu lub nowemu) autorytaryzmowi; to prezydent Bolsonaro w Brazylii (na zdjęciu: jego zwolennicy po zwycięstwie wyborczym). Chiny, Bliski Wschód, Afryka, Zatoka Perska: tam ideałem rządów jest (znów) autorytaryzm. A nad tym wszystkim (nie tylko nad Europą) unosi się cień Putina, władcy odrodzonego mocarstwa, starego-nowego imperium zła.

Wiosna (nie tylko arabska) skończyła się. Winter is coming. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]