Reklama

Przyjaciele i nieprzyjaciele Trumpa

Przyjaciele i nieprzyjaciele Trumpa

03.10.2017
Czyta się kilka minut
Czad, najważniejszego w Afryce sojusznika Zachodu w walce z dżihadystami, prezydent USA kazał wpisać na czarną listę państw, których obywateli nie będzie się wpuszczać do Ameryki.
Donald Trump, 01.10.2017 r. / Fot. Susan Walsh / AP / EASTNEWS
Donald Trump, 01.10.2017 r. / Fot. Susan Walsh / AP / EASTNEWS
U

Ubiegając się o prezydenturę, Trump obiecywał, że będzie walczył z dżihadystami o wiele skuteczniej niż jego poprzednicy, George Bush i Barack Obama. Póki co zraża do Ameryki najważniejszych sojuszników w najdłuższej wojnie w jej historii.

Właśnie wpisał Czad na nową „czarną listę” państw, których obywatele będą wpuszczani do Ameryki. Termin ważności starej listy, sporządzonej wiosną, właśnie się kończy, a nowa, która zacznie obowiązywać 18 października, będzie już bezterminowa. Czad znalazł się na niej w towarzystwie banitów: Północnej Korei, Wenezueli, Iraku, Syrii, Jemenu, Somalii i Libii. Ogłaszając „czarną listę”, Biały Dom orzekł, że choć Ameryka ceni Czad jako sprzymierzeńca w wojnie z dżihadystami, to jednak uważa, iż niewystarczająco dzieli się z nią informacjami wywiadowczymi, a „na jego terytorium działa wiele ugrupowań terrorystycznych”.

Pierwszy w...

9627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]