Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja Tygodnika Powszechnego
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 8/2020
Data wydania:
23.02.2020
Numer wydania:
08
Rok wydania:
2020
Edytorial
Jak papież zmienia myślenie katolików
Ks. Adam Boniecki
Jedni są rozczarowani, bo ogłoszona przez Franciszka adhortacja „Ukochana Amazonia” nie otwarła drogi do kapłaństwa dla żonatych viri probati, czyli „…
Obraz tygodnia
Kantor naszych czasów
Anita Piotrowska
Ulubieniec milionów Polaków i prezesa Kurskiego doczekał się filmowego portretu. Nie byłoby w tym nic zdrożnego – wszak Zenek Martyniuk to społeczno-kulturowy…
Gest Stoli
Michał Okoński
Kryzys w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został zażegnany: w trosce o dobro instytucji ustąpił jej prawowity dyrektor.
Chaos w Berlinie
Wojciech Pięciak
Gdy wkoło coraz głośniej mówi się o demontażu zachodniej wspólnoty ideowej, najważniejsza formacja polityczna w Niemczech staje w obliczu kryzysu przywództwa.
Kamiński uderza w Kwaśniewskich
Andrzej Stankiewicz
Ujawniając tajne dokumenty operacyjne CBA, Mariusz Kamiński broni się przed zarzutami agenta Tomka, że spreparował operację przeciw Aleksandrowi Kwaśniewskiemu.
Polityka zobaczyła dno
Jarosław Flis
Nasz emocjonalny polityczny dyskurs – który dla skrótu można byłoby nazwać „pyskursem” – wciągnął swych uczestników w zaawansowany „szczujoholizm”.
Pościel była błękitna
MR
Kraj w skrócie
11–17 lutego
Była sobie elektrownia
Marek Rabij
Szkoda, że tak późno – w zasadzie tak można skomentować decyzję o wstrzymaniu budowy elektrowni węglowej Ostrołęka C.
Których zawodów będzie brakować
Ewelina Burda
Lekarze, pielęgniarki i fizjoterapeuci, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych. Spawacze, elektrycy i elektromonterzy.
Nadal trudna sytuacja w Syrii
WP
Milion, może półtora: dokładnie nie wiadomo, ilu ludzi opuściło domy w prowincji Idlib, uciekając przed ofensywą, którą prowadzą armia prezydenta Asada,…
Szef WHO: Chiny kupiły nam czas
Maciej Müller
Ponad 71 tys. osób zainfekował koronawirus z Wuhan (większość w Chinach, ponad 700 w innych krajach), zabił ok. 1800; wyleczyć udało się ponad 11 tys. (dane z …
Druga Enigma, czyli jak Amerykanie podsłuchiwali świat
Marcin Żyła
We wrześniu 1978 r. prezydent USA Jimmy Carter zaprosił do swojej rezydencji Camp David izraelskiego premiera Menachema Begina i Anwara as-Sadata, przywódcę…
Kościół w skrócie
11–17 lutego
Jak reagować na oskarżenia
Maciej Müller
Policja zatrzymała benedyktyna z Tyńca o. Artura W. 6 lutego; nie przyznał się do zarzutu molestowania w 2008 r. swojej 7-letniej uczennicy.
Niedoszły astronauta
Artur Sporniak
Zmarł George V. Coyne, jezuita, astrofizyk, w latach 1978–2006 dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego – niezwykle zasłużony dla dialogu nauki i…
„Rybacy” nagrodzeni
MOC
W corocznym konkursie Stowarzyszenia Fotoreporterów zwyciężył Mirosław Pieślak z Gdańska.
Kucharz bezdomnych
EA
90-letni Dino Impagliazzo, najstarszy w Rzymie „szef kuchni dla ubogich”, od ponad 10 lat przygotowuje posiłki dla bezdomnych.
Kultura w skrócie
11–17 lutego
Komu dotacje, komu
Tomasz Fiałkowski
Cóż – znowu się nie sprawdziliśmy. Eksperci Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury zmuszeni byli (zapewne z bólem) odmówić dotacji naszym „Książkom w…
Plaster dla cukrzyków
Michał Świątek
425 milionów ludzi na świecie – w tym ponad 2,1 mln Polaków – choruje na cukrzycę.
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Test prawdy
Zbigniew Nosowski
Czy to możliwe, żeby cichy, rozmodlony hierarcha odbywał „lekcje czułości” z piętnastolatką? Niestety, to możliwe.
Pytano nas, czy walczymy z Kościołem
Barbara Smolińska
,
Anna Goc
BARBARA SMOLIŃSKA współinicjatorka „Zranionych w Kościele”: Osoby korzystające z telefonu zaufania dla wykorzystanych seksualnie przez duchownych często…
Czytania
Stworzenie człowieka
Paweł Śpiewak
W pierwszej opowieści o Stworzeniu człowiek jest ostatnim dziełem Boga.
Papierosy, piwo i Duch Święty
O. Wacław Oszajca SJ
Karnawał się już skończył, powiedział podobno papież Franciszek do ceremoniarza, który proponował mu nałożenie bogatych szat używanych podczas ceremonii…
Misja siedemdziesięciu dwóch
Abp Grzegorz Ryś
Dwa kolejne rozdziały Ewangelii św. Łukasza opisują dwa kolejne posłania uczniów: w rozdziale dziewiątym Pan posyła po raz pierwszy z misją Dwunastu; w…
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
23 lutego – 1 marca
Kraj
Połącz kropki
Rafał Matyja
Państwo polskie od lat ma kłopot z wiedzą – z jej porządkowaniem i wykorzystywaniem w polityce. Za chwilę ten problem nabierze dramatycznego wymiaru.
Ludzie bezbronni
Marek Rabij
Ponad pół miliona legalnych pistoletów, karabinów i strzelb w polskich domach to wciąż niewiele na tle większości krajów Europy. I mnóstwo – jak na powszechne…
Lud i arystokracja
Dariusz Karłowicz
,
Rafał Woś
DARIUSZ KARŁOWICZ, filozof, publicysta: Przestarzały system polityczny produkuje równolegle dwie rzeczywistości, które są ze sobą w konflikcie. Generuje…
Wiara
Pomoc nie na miejscu
Edward Augustyn
,
Marcin Żyła
Po czterech latach polski Kościół wraca do pomysłu korytarzy humanitarnych dla uchodźców. Podobnie jak wtedy, tak i teraz nie uda się go zrealizować bez pomocy…
Amazońskie marzenia papieża
Piotr Sikora
Ogłoszona właśnie adhortacja „Ukochana Amazonia” nie zawiera konkretnych rozwiązań. Otwiera sporo możliwości, ale to od lokalnych Kościołów zależy, czy zostaną…
Sto pytań
Stanisław Zasada
Wstydliwej płaskorzeźby nie widać – czy o jej istnieniu informować zwiedzających świątynię? To dylemat opiekunów katedry w Gnieźnie, jednej z najstarszych w…
Świat
To nie jest raj dla słabych ludzi
Marta Zdzieborska
Bezdomność, choroby psychiczne, narkotyki: to problemy jednego z najbogatszych miast w USA. San Francisco przypomina, jak bezwzględna bywa Ameryka.
Wyspa w cieniu wulkanu
Marcin Rychły
Cocibolca, jedno z największych jezior obu Ameryk, o mały włos nie padło ofiarą chińskich ambicji. Ale plan nowego kanału łączącego Atlantyk i Pacyfik nie…
Tam skarb twój, gdzie serce twoje
Karol Fryta
Niektórzy, jak Igor z Tomska, języka przodków uczyli się z książek Sienkiewicza. Jak Polacy z Syberii odkrywali swoje korzenie?
Historia
Adolf Hitler: dzień pierwszy
Joanna Hytrek-Hryciuk
Choć dla wielu jej historia zaczęła się w 1933 r., wraz z objęciem urzędu kanclerza przez jej lidera, to Narodowo-Socjalistyczna Niemiecka Partia Robotników…
Kolejność według Steinmeiera
Wojciech Pięciak
Zniszczenie Drezna było końcem drogi, która zaczęła się w 1933 r. – formułując taką interpretację, prezydent Niemiec znalazł odpowiednie słowa w tym miejscu i…
Nauka
Tego się nie je
Michał Misiak
Niemal wszystkie ludzkie kultury wykształciły jakieś tabu pokarmowe. Skąd one się biorą? Dlaczego z własnej woli ograniczamy swoje menu?
Kultura
Potęga niuansów
Michał Sowiński
Dla Margaret Atwood literatura jest miejscem pogłębionej analizy, a nie fabryką prostych, czarno-białych wizji świata. Powinni o tym pamiętać ci, którzy…
Świat na ulicy
Wolfgang Bauer
,
Paweł Pieniążek
WOLFGANG BAUER, reporter: To, co się dzieje na Bliskim Wschodzie, bezpośrednio przekłada się na sytuację w naszych krajach. Nie ma już podziału na politykę…
Mgła i krew
Marek Bieńczyk
W namiętnej miłości równowaga to pojęcie niestosowne. Szkoła uczuć poucza, że w parze zawsze ktoś osiąga przewagę; że jedno w danej chwili ma władzę, a drugie…
Ostatnie takie lato
Anita Piotrowska
Przeszłość i przyszłość, wspólne dorastanie i coraz bardziej realna wizja rozstania wyrzucają bohaterów poza towarzyski nawias. Coś ciężkiego wisi w powietrzu…
Warto zobaczyć w TV
22–28 lutego
Radość Szabatu
Lektor
Przyjęli nazwę Oneg Szabat, czyli Radość Szabatu, bo w sobotę zwykle się spotykali.
Felietony
Jazda
Anna Dziewit-Meller
Lubię jeździć na nartach.
Miasteczko
Andrzej Stasiuk
Czasami jeżdżę tamtędy do Warszawy. Kończy się las, zaczyna miasteczko.
Struktury gestyczne
Jan Klata
Performans władzy w pełnej krasie, wykonywany przy pomocy struktur gestycznych, na oczach suwerena, oczach szeroko rozwartych niczym gałki Alexa z „…
O kinie
Stanisław Mancewicz
Syntezę jakości polskiej polityki prawicowej widać dziś w jednym geście. Nikt lepiej niż palcem przecierająca oko posłanka Joanna Lichocka nie zsumował…
Smaki
Epoka toczy się dalej
Paweł Bravo
Trzysta. Może kilka mniej, kilka więcej, pogubiłem się w liczeniu. Faktem jest, że to już szósty rok mija, jak co tydzień zachęcam was do filozofowania…
Zmysły
Wschód na zachodzie
Michał Milczarek
Kiedy wreszcie się rozchmurzyło, ujrzałem oddalony o 82 kilometry Przylądek Dieżniowa. Czyli Azja i przeciwległy koniec mapy, geograficzne zaświaty. W Rosji…
Tygodnik Czytelników
Kluby „TP” zapraszają na spotkania