Reklama

Kantor naszych czasów

Kantor naszych czasów

17.02.2020
Czyta się kilka minut
Ulubieniec milionów Polaków i prezesa Kurskiego doczekał się filmowego portretu. Nie byłoby w tym nic zdrożnego – wszak Zenek Martyniuk to społeczno-kulturowy fenomen.
Zenon Martyniuk na premierowym pokazie filmu „Zenek”, Warszawa luty 2020 r. / FOT. TRICOLORS/East News
O

Od trzydziestu lat, co można uznać za symboliczne z perspektywy naszej historii najnowszej, rządzi na weselach czy festynach. Wie też o swoich rodakach coś, czego wielu z nas wolałoby nie wiedzieć. 

Sęk w tym, że ta barwna skądinąd postać została opowiedziana w sposób zgrzebny i nieciekawy. Kiedy mowa o latach 80. i 90., „Zenek” ma jeszcze wdzięk dżinsowego mundurka-marmurka, a sam bohater, prócz fryzury „na piłkarza z NRD”, posiada szczerą twarz Jakuba Zająca w roli wschodzącej gwiazdy muzyki chodnikowej z wielokulturowego Podlasia. Film jednak przepoczwarza się w coraz bardziej kuriozalną hybrydę, łączącą historię polskiego sukcesu, reportaż à la telewizja discopolowa plus przaśny kryminał z fikcyjnym wątkiem porwania. Gdyby przynajmniej była w tym jakaś ironia...

Twórcami tego dzieła są Marta Hryniak (scenariusz) i Jan Hryniak (reżyseria), czyli córka i zięć Krzysztofa Kieślowskiego. Pikanterii dodaje fakt, iż reżyser „Zenka” przez kilka lat pracował nad filmem fabularnym o Tadeuszu Kantorze, z różnych powodów dotąd nieukończonym. Tymczasem telewizja publiczna w ramach misji kulturotwórczej już nie tylko lansuje króla disco polo na swojej antenie, ale angażuje się w produkcję i dystrybucję kiepskiego filmu o nim. Widać takiego Kantora Polacy dzisiaj bardziej potrzebują.           ©


CZYTAJ TAKŻE

SEKS W RYTMIE DISCO POLO: Ta muzyka to najczulszy sejsmograf społeczny. Zabiera nas w podróż do krainy pragnień, lęków i fantazji. Odmalowuje mapę sytuacji niewidocznych zza biurek w Warszawie i miejsc, do których rzadko zaglądają telewizyjne kamery.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anita Piotrowska / FOT. GRAŻYNA MAKARA
Krytyczka filmowa „Tygodnika Powszechnego”. Pisuje także do pisma „EKRANy”, „Kino” i miesięcznika psychologicznego „Charaktery”. Jest współautorką takich publikacji, jak: „Panorama kina...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

LITOŚCI...…..

Nie ma litości, trzeba głosować!

Kolejna to już recenzja mało pochlebna dla filmu o Martyniuku jaką czytam, chyba muszę go obejrzeć. Muzyka jaką uprawia to nie jest mój klimat, mnie kręci rock, metal i ostrzejsze klimaty, Bywam na festynach, potańcówkach, zabawach ludowych, widzę jak przy disco polo bawią się ludzie. W dobrym towarzystwie przy drinku i zakąsce czas mija szybko i przyjemnie. Wyjeżdżanie z Kantorem przy okazji, na miejscu bynajmniej nie jest. Ktoś powie, lepiej już było, w czsach embarga na wszystko co z zachodu, nasze gwiazdki bez krępacji mocno inspirowały się tym co jest na topie za żelazną kurtyną. Tak to do dziś, gdy w sentymentalną podróż ruszymy, przeboje brzmiące jak nasze rodzime, okazują się nie nasze, zerżnięte bezczelnie dla popularności sławy, pieniędzy. Czymże Zenek zawinił, że władza postanowiła się przy nim ogrzać. Flirt władza artyści istniał zawsze, tak sobie myślę, że ta krytyka jego osoby i tego co się wokół niego dzieje, w większości motywowana jest zawiścią.

korona nad pierwszą literą imienia bohatera może pogodzić sympatyków i przeciwników pana Martyniuka. Pierwsi zobaczą w nim Zenka Króla, drudzy - Zenka Żenadę :) Ale o gustach się nie dyskutuje. Autorkę serdecznie pozdrawiam.

Jak podają statystyki kryminalne w Polsce w roku 2001 zostało zabitych 1325 naszych rodaków zaś w roku 2018 jedynie 520. Dla porównania w słynnym meksykańskim mieście Acapulco, którego populacja liczy około jednego miliona mieszkańców każdego roku ginie na skutek morderstwa dobrze powyżej 1000 ludzi. Czy potraficie państwo wyciągnąć jakieś wnioski ? Ja wyciągam następujące: warto inwestować w ludzi prostych, programy socjalne mają sens a nawet promocja Zenka, który nie potrafi poprawnie sklecić zdania w naszym języku to też dobra rzecz dla społecznego pokoju.

Według mnie wniosek jest inny - kłopoty zaczynają się, gdy ludzie prości zabierają się za inwestowanie cudzych pieniędzy. Pozdrawiam Szanownego Pana.

Jak dla mnie 500 trupów rocznie mniej to sporo. To może w takim razie pan do mnie przemówi przy pomocy liczb. Może te liczby przekonają mnie do jakiejś postawionej przez pana tezy. Pozdrawiam

Cóż, proste analogie często nie oddają natury rzeczy. W Meksyku w 2019 roku odnotowano 34.5 tys. zabójstw, kraj liczy około 130 mln. W Polsce w 2018 roku - 520 zabójstw przy 38 mln mieszkańców. Czy uważa Szanowny Pan, że te liczby wskazują, iż polityka społeczna skierowana do ludzi prostych uzdrowi sytuację w Meksyku? Podpowiem, w Meksyku działają kartele narkotykowe, które głównie odpowiadają z rekordową przemoc w tym kraju. Pozdrawiam Szanownego Pana.

To, że w Meksyku działają - niektórzy twierdzą, że rządzą - kartele narkotykowe to rzecz powszechnie znana. Czy chce mnie pan przekonać do tezy, że rację ma prezydent Trump, który próbuje izolować USA od tego mrocznego świata, który Amerykanie mają za miedzą ? Sumienie i serce i rozum też podpowiadają mi, ze dzielenie się z bliźnimi jest rzeczą dobrą nawet jeśli dzieje się to niejako pod przymusem ( państwo pobiera podatki aby serwować po 500 polskim dzieciom ). Nie jestem już beneficjentem 500 plus ale bardzo mnie cieszy, że inni ludzie z tego przywileju korzystają ( szkoda, że tak niewielu bogatych ludzi potrafi z 500 plus zrezygnować ). Nie mam też najmniejszych wątpliwości co do tego, że człowiek, który odczuwa wsparcie - także materialne - jest bardziej odporny na pokusy złego. Jeśli pojawia się nadzieja to znika beznadzieja. Pozdrawiam Pana.

porównywanie sytuacji w Meksyku i w Polsce jest tak samo sensowne i racjonalne jak opisywanie autora tego h u m b u g u jako uczciwego i przyzwoitego - jaki jest troll każdy widzi

Wyciągam wciąż na nowo wniosek, że jesteś tępą strzałą zapewne już nie do naprawy. Liczba zabójstw w Polsce konsekwentnie spada od lat i pisowskie wzmacnianie chamstwa i prostactwa we wszelkich tkniętych przez się dziedzinach ani nie skierowało trendu w tym pożądanym kierunku, ani go nie wzmocniło. Co najwyżej możemy mówić o cudzie związanym z tym, że wasze niszczycielskie pato-rządy póki co malejącego trendu zabójstw nie odwróciły.

https://www.tvp.info/46691348/piotr-apel-kinga-gajewska-powinna-przeprosic-za-swoj-gest-wieszwiecej

tylko pieniądze publiczne na jego promocję wydawane, ci, co o tym decydują i przesłanki jakimi się kierują
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]