Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny Nr 5/2019
Data wydania:
03.02.2019
Numer wydania:
05
Rok wydania:
2019
Edytorial
Sposób ojca Ludwika
Ks. Adam Boniecki
Kiedy w gdańskim kościele Mariackim na pogrzebie Pawła Adamowicza o. Ludwik Wiśniewski po wygłoszeniu przemówienia wrócił na swoje miejsce (siedziałem obok…
Obraz tygodnia
Akwizgran: tylko tyle i aż tyle
Paweł Bravo
Nowy traktat francusko-niemiecki potwierdza, że współpraca obu tych państw napędza Europę. Nie on jeden zdecyduje jednak o przyszłym kształcie Unii.
Wśród Brytyjczyków rośnie frustracja
Marcin Żyła
Wzdłuż ciągnącej się sześć mil krawędzi Siedmiu Sióstr, najpiękniejszych białych klifów Anglii, stoją tabliczki z ostrzeżeniem – nie zbliżać się do przepaści.
Wenezuela: początek końca dyktatury
Doma Matejko
Eskaluje sytuacja w kluczowym państwie Ameryki Łacińskiej. W minioną środę Juan Guaidó, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ogłosił się…
Niemcy rezygnują z węgla do 2038 r.
Grzegorz Szymanowski
Tak właśnie uzgodniła w sobotę 26 stycznia powołana przez rząd w Berlinie tzw. komisja węglowa, skupiająca polityków, przedstawicieli koncernów energetycznych…
Emerytura dla matek 4 plus
PW
Może ich być dziś w kraju 85 tysięcy.
Polska jest więzieniem
Michał Okoński
W skrócie: wypuszczono na wolność potwora. Kogoś, kto nie podlega domniemaniu niewinności i w zasadzie nie powinien mieć adwokata.
Kraj w skrócie
21 – 27 stycznia
Pieczenie papieża Franciszka
Edward Augustyn
Likwidacja papieskiej komisji Ecclesia Dei, powołanej w 1988 r. do dialogu ze zbuntowanym abp. Lefebvre’em i jego zwolennikami, nie jest zaskoczeniem.
Panama: Światowe Dni nie tylko dla młodzieży
Artur Sporniak
Podczas spotkania z pielgrzymami ze 150 krajów papież mówił, że świat jest także dla słabych. Zresztą na całe – zakończone w minioną niedzielę – 34. Światowe…
Bukałow, rosyjski łącznik
Luigi Accattoli
„To pierwszy lot, na którym brakuje waszego kolegi. Tak bardzo go lubiłem” – powiedział papież do dziennikarzy w czasie podróży do Panamy o zmarłym przed…
Kościół w skrócie
21 – 27 stycznia
Kto odpadnie z walki o Żelazny Tron?
Łukasz Kwiatek
Mamy naukowy, choć anegdotyczny dowód: wszyscy oglądają „Grę o tron”.
ECS: klasa i promesa
Monika Ochędowska
Protest polskich humanistów
Monika Ochędowska
Uczestnicy Nadzwyczajnego Kongresu Nauk Humanistycznych wezwali do wstrzymania się od wprowadzania w życie rozporządzeń Konstytucji dla Nauki.
Granice świata według Mirosława Bałki
Piotr Kosiewski
W londyńskim White Cube otwarto wystawę Mirosława Bałki „Random Access Memory”. Jedna z galeryjnych sal została przecięta ścianą z blachy falistej.
Kultura w skrócie
21 – 27 stycznia
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Temat Tygodnika
Ostrzegam
O. Ludwik Wiśniewski OP
Zarzucono mi, że swoim wystąpieniem na pogrzebie prezydenta Gdańska dzielę Polskę i mówię głosem jednej strony. To nieprawda.
Sama widzę: upraszczałam
Aleksandra Dulkiewicz
,
Marcin Żyła
Aleksandra Dulkiewicz, p.o. prezydenta Gdańska: Media publiczne zobojętniły nas na kłamstwo, a gdy przekroczyły pewną granicę, przestaliśmy się temu dziwić. W…
Czytania
Jak żydzi czytają Torę (2)
Paweł Śpiewak
Nie ma nic pilniejszego niż jej poznawanie. To długa droga i dlatego niektórzy mędrcy uczą, że nie wolno niczego poza nią poważnie studiować.
Nieświęta gorliwość
O. Wacław Oszajca SJ
Prorok Jeremiasz mówił: „Pan przemówił do mnie następującymi słowami (…) Czynię cię dziś umocnionym miastem, żelazną kolumną, murem ze spiżu przeciw całemu…
Słowo – Kapłan
Kard. Grzegorz Ryś
Czytamy ostatnio w liturgii „List do Hebrajczyków”. To dobrze, że liturgia każe nam na nowo posłuchać tekstów, które znamy niemal na pamięć – uwalnia je w ten…
Widzenia
Piotr Sikora
Czytania liturgiczne
3 – 10 lutego
Kraj
Spokój ponad siły
Andrzej Stankiewicz
PiS nigdy nie będzie partią umiaru, bo nie potrafi go zachować jej prezes. Donald Tusk właściwie już wrócił i znów jest liderem środowiska Platformy. Po…
Bunt umiarkowanych
Jarosław Flis
,
Michał Kuźmiński
Jarosław Flis, socjolog: Kolejne wybory wygra ta strona, która wykaże się większą empatią wobec strony przeciwnej. Widać to w statystykach.
Kilka scen z rewolucji
Krzysztof Story
Wiele razy słyszałam: to nieetyczne, że wmawiasz osobom z zespołem Downa, że mogą być aktorami. A ja wiedziałam, że mogą – mówi Justyna Sobczyk, założycielka…
Wiara
Związki partnerskie
Sebastian Duda
Temat „prawdziwego rozdziału” Kościoła od państwa powraca coraz silniej. Czy czeka nas laickość podobna do tej we Francji?
Dawniej domena diabła, dziś Ducha Świętego
Józef Majewski
Nauczanie Kościoła o innych religiach przechodziło przez różne meandry. Ostatnio zrobiło kolejny zwrot.
Wizerunek człowieka
Karol Kleczka
Opublikowano wyniki kolejnych badań nad Całunem Turyńskim. Potwierdzają, że owinięty weń człowiek został ukrzyżowany.
Świat
Pralnie reputacji
Anand Giridharadas
,
Tomasz Targański
ANAND GIRIDHARADAS, autor „Zwycięzcy biorą wszystko”: Filantropia najbogatszych, zbierających się w Davos, ma zastąpić prawdziwą politykę społeczną. Osłabia…
Bez jednej nogi
Dariusz Rosiak
Nakazywanie mi, bym przyjął wolę większości, to jak nakazywanie kiedyś białemu w RPA, aby zaakceptował apartheid, bo chcą tego inni biali – mówi izraelski…
Gorzkie święto
Wojciech Jagielski
Kongijczycy czekali na ten dzień długo – jeszcze żaden z ich przywódców nie złożył władzy po dobroci. Ale kiedy w końcu to się stało, zamiast uniesienia…
Bruce Willis z Banja Luki
Dariusz Kałan
Stojąc przed wyborem: robić swoje albo dostosować się, tylko niektórzy dziennikarze decydują się na niezależność – i płacą za to wysoką cenę. Oto kilku z nich.
Pierwszy czeski terrorysta
Patrycja Bukalska
Dlaczego spokojny emeryt, który nigdy nie dostał nawet mandatu, zamiast chodzić na grzyby czy piwo do gospody, nagle zdecydował się wykoleić pociąg?
Historia
Okrągły stół: jak było
Łukasz Kamiński
Długo był symbolem polskich podziałów, ale dziś przysłoniły go obecne napięcia. Czy oznacza to, że po 30 latach patrzymy na tamte zdarzenia bez emocji?…
Nauka
Klucz do wszystkiego
Bartosz Kabała
Jesteśmy chodzącym workiem podziałów komórkowych i bilansujących je apoptoz, czyli programowanych śmierci komórek. W tym worku kluczową rolę odgrywają komórki…
Kultura
Księgi, optony i lektany
Maciej Jakubowiak
Pierwszego bestsellera autorstwa algorytmu można się spodziewać w okolicach roku 2050. Najpewniej będzie sprawnie napisanym kryminałem.
Taka magia
Marcin Masecki
,
Karolina Kolinek-Siechowicz
MARCIN MASECKI, muzyk i kompozytor: Kiedyś ludzie tłukli się podczas wykonania „Święta wiosny”. Chciałbym uczestniczyć w wydarzeniu kulturalnym, które by tak…
Uwięzione w gobelinie
Anita Piotrowska
Yorgos Lanthimos często nadaje swoim historiom archetypiczny porządek, który następnie zaburza i wywraca. W „Faworycie” (aż 10 nominacji do Oscara!) trującą…
Warto zobaczyć w TV
2–8 lutego
Pośmiertne życie zimnej wojny
Jakub Majmurek
Gdy wolny świat objął swoimi granicami całą Europę, utraciliśmy obiekt marzeń i aspiracji. Co by było, gdyby mur berliński nie upadł, a my moglibyśmy spotkać…
Straszewicz przypomniany
Lektor
Na statku „Chrobry”, który 29 lipca 1939 r. wypłynął z Gdyni do Ameryki Południowej, jedną z kajut I klasy zajmowali dwaj pisarze, rówieśnicy – Witold…
Felietony
Kozetka
Anna Dziewit-Meller
20 stycznia w sieci znalazłam wzmiankę o wybuchu samochodu pułapki przed budynkiem sądu w Londonderry (albo, jak kto woli, Derry), drugim co do wielkości…
Pamiętaj o śmierci
Szymon Hołownia
Najpierw, w uroczystość Trzech Króli, odeszła cioteczna siostra ojca, nestorka naszej nierozległej rodziny. Następna była kuzynka, sporo ode mnie młodsza,…
Ludzie
Andrzej Stasiuk
Jakiś czas temu jechałem przez Pogórze Przemyskie. Byłem trochę zmęczony i potrzebowałem kawy.
Nietypowe miejsca
Jan Klata
Wszystkie strefy czasowe Ziemi obiegła informacja o tym, że niejaki Ewangelos Odiseas Papatanasiu (nieco szerzej i znacznie bardziej banalnie znany jako…
Irytacja
Stanisław Mancewicz
Weźmiemy dziś na tapetę sprawę delikatną i ogromnie skomplikowaną, czyli kompetencje potrzebne do współżycia.
Smaki
Pożegnanie królewny
Paweł Bravo
Sto czterdzieści cztery. W mojej prywatnej kabale liczba ta od niedawna stanowi emblemat żalu splecionego z wdzięcznością.
Zmysły
Miej górę lub rzekę
Cecylia Malik
,
Adam Robiński
CECYLIA MALIK, artystka i aktywistka: Uplotłyśmy warkocz o długości rzeki Białki, kiedy mieli ją zabetonować. Wyszło sześć kilometrów. Potem zrobiliśmy z tego…