Reklama

ECS: klasa i promesa

ECS: klasa i promesa

28.01.2019
Czyta się kilka minut
M

Miał pan zadać pytanie o budżet kultury, który wzrósł w tym roku o 1 proc.” – zdradził słuchaczom zawiedziony minister Piotr Gliński chwilę przed widowiskowym opuszczeniem studia radia RMF, w którym wcześniej żarliwie deklarował, że „poważni ludzie w poważnych sprawach potrafią zachować klasę”. Była to reakcja na pytanie o dotację dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, które zamiast przyrzeczonych latem 7 mln zł ostatecznie dostać ma tylko określone w umowie z 2013 r. 4 mln zł.

Resort kultury w oświadczeniu tłumaczy wzburzenie swojego szefa tym, że pismo skierowane w czerwcu do Basila Kerskiego, dyrektora ECS, nie stanowiło „promesy finansowej”, a miało być jedynie „zawiadomieniem do projektu budżetu państwa”. Jeśli promesą nie jest każde pisemne zobowiązanie czy deklaracja wykonania jakiejś czynności, trudno uważać za taką wystosowane niecałe cztery miesiące później kolejne pismo, w którym Gliński poinformował dyrektora ECS o równie „wstępnym limicie dotacji”.

Jest szansa, że któreś z zawiadomień osiągnie oczekiwany status promesy po planowanym na ten tydzień spotkaniu komisarz Gdańska Aleksandry Dulkiewicz z ministrem Glińskim.

Przypomnijmy, że tylko w roku otwarcia dotacja dla gdańskiego Europejskiego Centrum Solidarności wynosiła 6 mln zł (w innych latach zawsze przekraczała 7 mln zł). Nagłe obcięcie budżetu to skutek niepokojących Glińskiego działań, które resort traktuje jako niezgodne ze statutem instytucji (chodzi m.in. o spotkania organizowane tu przez Lecha Wałęsę i Grzegorza Schetynę). Postępowanie ministerstwa ma tym donośniejsze skutki, że będzie to rok dla placówki szczególny ze względu na obchody 30. rocznicy czerwca 1989 r., czyli upadku komuny. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

z Panem Bogiem +++ https://www.facebook.com/donate/396887537536558/1779020132203089/ +++ https://www.ecs.gda.pl/bip?fbclid=IwAR2wMZSZEQYrOmF_U51fu1lhlR2zt-_1HM6skJfywHQekFMHYo1hXlqb5FU

https://t.co/aKNl4AWv46

Jeśli ktoś ma wątpliwości jaką stronę naszej sceny politycznej reprezentuje kierownictwo ECS proszę ręka do góry.

eee.. no chyba jednak nie, bo dostaliby nie 4, nie 7, a 47 milionów
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]