Reklama

Panama: Światowe Dni nie tylko dla młodzieży

Panama: Światowe Dni nie tylko dla młodzieży

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Podczas spotkania z pielgrzymami ze 150 krajów papież mówił, że świat jest także dla słabych. Zresztą na całe – zakończone w minioną niedzielę – 34. Światowe Dni Młodzieży Franciszek przywiózł mocne przesłania. Nie tylko dla młodych.
LUIS ACOSTA / AFP / EAST NEWS
N

Na spotkaniu z biskupami środkowoamerykańskimi przestrzegał przed „kościelnym klerykalizmem”, przyznając, że jest to zjawisko „niestety powszechne i stanowiące karykaturę i wypaczenie posługi”. Za wzór stawiał hierarchom zamordowanego w 1980 r. przez bojówki prawicowe w Salwadorze św. bp. Oskara Romero.

Odprawiając Drogę Krzyżową upominał się o uchodźców: „Jak reagujemy wobec Jezusa, który cierpi, podąża, emigruje w obliczu tak wielu naszych przyjaciół, tylu nieznajomych, których nauczyliśmy się czynić niewidocznymi?”. Mówił o nadużyciach seksualnych w Kościele: „Jak łatwo wpaść w kulturę znęcania się, molestowania i zastraszania”.

Podczas mszy w panamskiej katedrze zwracając się do księży wspomniał o duszpasterskim zniechęceniu, nazwał „najgorszą herezją naszych czasów” myślenie, że Bóg i wspólnota Kościoła nie mają nic do powiedzenia czy dania współczesnemu światu. W przemówieniu podczas sobotniego czuwania przekonywał, że prawdziwej wspólnoty nie znajdzie się w sieci. A podczas nabożeństwa pokutnego Franciszek wyspowiadał troje więźniów. Kolejne Światowe Dni Młodzieży mają się odbyć w 2022 r. w Lizbonie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]