Ładowanie...
Protest polskich humanistów
Protest polskich humanistów
Zdaniem organizatorów sobotniej debaty, która odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim, obowiązująca od października ustawa prowadzi do deprecjacji nauk humanistycznych. Największe kontrowersje budzi rozporządzenie dotyczące kosztów studiów i badań naukowych, zmniejszające ich finansowanie nawet o 40 proc. Resort już kilka dni temu zmienił wskaźniki, wyrównując je z tymi, które przewidziano dla nauk inżynieryjno-technicznych i ścisłych.
Sprzeciw humanistów budzi także nowy podział dziedzin i dyscyplin naukowych opracowany na podstawie klasyfikacji OECD, w wyniku którego z wykazu zniknęła m.in. etnologia. I wreszcie: resort w trosce o podniesienie jakości i „międzynarodowej widzialności polskiej nauki” postanowił punktować przede wszystkim prace pisane w języku angielskim, co – szczególnie w przypadku językoznawstwa i literaturoznawstwa – wydaje się nieuzasadnione. „Żeby »zapunktować«, trzeba pisać tak, jak sobie życzy redakcja »Hypatii« z listy filadelfijskiej, a nie tak, jak np. mógłby życzyć sobie, żeby rzetelnie analizować artyzm jego słowa, Bolesław Leśmian”, argumentował Andrzej Nowak. Uczestnicy czekają na odpowiedź ministra Gowina 30 dni. Nie wykluczają akcji protestacyjnej. ©℗
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]