Reklama

Pośmiertne życie zimnej wojny

Pośmiertne życie zimnej wojny

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Gdy wolny świat objął swoimi granicami całą Europę, utraciliśmy obiekt marzeń i aspiracji. Co by było, gdyby mur berliński nie upadł, a my moglibyśmy spotkać swoich sobowtórów, żyjących w podzielonym jak kiedyś świecie?
J.K. Simmons w podwójnej roli Silka daje pokaz aktorskiego kunsztu MATERIAŁY DYSTRYBUTORA
W

W drugim sezonie „Homeland”, serialu przedstawiającego amerykańskie służby uwikłane w walkę z islamskim terrorem, jeden z jego bohaterów, stary, doświadczony szpieg, mówi, że tęskni za zimną wojną. „Za groźbą powszechnej nuklearnej zagłady?!” – pyta zdumiony jego kolega. „Nie – odpowiada tamten – za przewidywalnością i regułami”.

Ta nostalgia wraca w kolejnych serialowych produkcjach. Najciekawszą z nich jest „Odpowiednik” – kończąca właśnie drugi sezon serial telewizji Starz, w Polsce dostępny na platformie HBO GO.

Podwojony świat

Podobnie jak polskie „1983” – „Odpowiednik” przywołuje zimnowojenne klimaty w konwencji science fiction. W świecie filmu pod koniec zimnej wojny pewien eksperyment z dziedziny fizyki kwantowej wymknął się spod kontroli, w wyniku czego doszło do niezwykłego zdarzenia: wszechświat się „podwoił”, wytworzył swoją kopię. Obok...

10531

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]