Reklama

Wenezuela: początek końca dyktatury

Wenezuela: początek końca dyktatury

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Eskaluje sytuacja w kluczowym państwie Ameryki Łacińskiej. W minioną środę Juan Guaidó, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, ogłosił się tymczasowym prezydentem.
MARCELO GARCIA / EAST NEWS
S

Stało się to podczas manifestacji w Caracas. Wielo­tysięczne tłumy protestowały przeciw kolejnej kadencji socjalisty Nicolása Maduro (wygrał on ostatnie wybory, lecz doszło podczas nich do wielu naruszeń głosowania). W ciągu kilku dni już ponad 15 państw – m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Izrael i kraje Unii Europejskiej – poparło działania wenezuelskiej opozycji i uznało Juana Guaidó za prezydenta kraju. Nadal jednak stara się on o poparcie wojska. 27 stycznia Guaidó ogłosił amnestię dla wszystkich wojskowych, którzy zdecydują się uznać go za swojego prezydenta. W odpowiedzi Maduro spotkał się z żołnierzami w Walencji, stolicy stanu Carabobo (na zdjęciu). Podczas spotkania jeden z oddziałów zapewnił go o swojej lojalności.

Sprawa wykracza już daleko poza granice Wenezueli: Maduro chcą pomóc Rosja, Kuba i Chiny. Jak podaje Reuters, do Caracas przyleciało już ok. 400 członków tzw. grupy Wagnera, prywatnej organizacji wojskowej z Rosji, którzy będą chronili dyktatora. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]