Reklama

Emerytura dla matek 4 plus

Emerytura dla matek 4 plus

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Może ich być dziś w kraju 85 tysięcy.
T

To matki, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci, i albo nie uzyskały – mimo osiągnięcia odpowiedniego wieku – prawa do emerytury bądź renty, albo otrzymują środki niższe niż minimalne. Rząd przyjął projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Wypłaty minimalnych emerytur – dziś to 1100 zł brutto – ruszą 1 marca.

„Nowymi przepisami chcemy uhonorować osoby, które, żeby wychować co najmniej czworo dzieci, zrezygnowały z pracy, a dziś żyją na granicy ubóstwa” – przekonuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Krytycy przekonują, że „Mama 4 plus” krzywdzi kobiety, które pracowały, wychowując równocześnie dzieci. I że utrwali model rodziny z kobietą pozostającą w domu. ©℗

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]