Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

28.01.2019
Czyta się kilka minut
21 – 27 stycznia
N

Na Facebooku

„Chcę się skupić na integracji środowiska pisarzy”, wyznał w rozmowie z „Gazetą Wyborczą” Józef Ruszar, redaktor naczelny finansowanego przez resort kultury kwartalnika „Napis” obiecując, że wykluczeni ze współpracy z pismem będą tylko ci, którzy sami się wykluczą. Odzew środowiska był natychmiastowy. „Piszę do Pana już w kilka godzin po publikacji tej wypowiedzi, gdyż chciałbym być wykluczony w pierwszej kolejności”, zameldował na Facebooku poeta Jacek Podsiadło.

Na tamborku

Do integracji środowisk artystycznych równie mocno przykłada się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Po ogłoszeniu jego decyzji o połączeniu Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK z pomysłu na mariaż w pierwszej kolejności wykluczyli się pracownicy Bunkra Sztuki. Kibicujący kuratorom artyści postanowili o swoich emocjach nie informować na Face­booku – w minionym tygodniu swój sprzeciw wobec decyzji Majchrowskiego najzwyczajniej wyhaftowali.

Na rowerze

Nieco lepsze nastroje w warszawskim Muzeum Rzeźby w Królikarni. Już niebawem trafi tam pokaźna kolekcja prac Augusta Zamoyskiego, jednego z najsłynniejszych polskich rzeźbiarzy XX w., prywatnie także zapalonego cyklisty. Do najbardziej spektakularnych wyczynów Zamoyskiego należy przejazd rowerem z Paryża do Zakopanego. Artysta pokonał 2928 kilometrów w ciągu ledwie kilkunastu dni, przejeżdżając średnio 130 km dziennie.

Na short liście

Tomik „Asymmetry” Adama Zagajewskiego w tłumaczeniu Clare Cavanagh został nominowany do National Book Critics Circle Award. To wyróżnienie dla najlepszych książek w języku angielskim, które ukazały się w USA. Z kolei tom „­Aperture” Jacka Dehnela znalazł się w finale nagrody amerykańskiego PEN Clubu. Serdecznie gratulujemy!

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]