Reklama

Pieczenie papieża Franciszka

Pieczenie papieża Franciszka

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Likwidacja papieskiej komisji ­Ecclesia Dei, powołanej w 1988 r. do dialogu ze zbuntowanym abp. Lefebvre’em i jego zwolennikami, nie jest zaskoczeniem.
O

Od dawna mało kto wierzył, że komisja spełni pokładane w niej nadzieje i przywróci lefebrystów do jedności z Watykanem. Mimo ustępstw kolejnych papieży buntownicy usztywniali swoje stanowisko i stało się jasne, że sprzeciwiają się nie tylko liturgii, ale i doktrynie posoborowego Kościoła. Sami zresztą nie widzieli w komisji godnego siebie partnera, domagając się „rozmów na najwyższym szczeblu” (z Kongregacją Nauki Wiary).

Likwidując Ecclesia Dei Franciszek piecze na rożnie kilka pieczeni. Reformuje kurię, stawiając na struktury skuteczne i bardziej oszczędne. Spełnia prośbę lefebrystów, jednocześnie marginalizując ich problem (Kongregacja zajmuje się wieloma doktrynalnymi sporami). I osłabia skrzydło tradycjonalistów wiernych Kościołowi, którzy traktowali komisję jako własny „resort” w Watykanie. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

No. Jeszcze niech załatwi neo.
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]