Reklama

Gorzkie święto

Gorzkie święto

28.01.2019
Czyta się kilka minut
Kongijczycy czekali na ten dzień długo – jeszcze żaden z ich przywódców nie złożył władzy po dobroci. Ale kiedy w końcu to się stało, zamiast uniesienia odczuli co najwyżej ulgę.
Zwolennicy Féliksa Tshisekediego pod kwaterą główną opozycji w Kinszasie po ogłoszeniu wyniku wyborów, 10 stycznia 2019 r. JEROME DELAY / AP / EAST NEWS
W

W styczniu, po raz pierwszy w historii, władza w Demokratycznej Republice Konga (w latach 1971-97 zwanej Zairem) przeszła z rąk do rąk w sposób pokojowy i, z grubsza rzecz biorąc, demokratyczny. Przejął ją polityk z opozycji, a to w Afryce wciąż nie zdarza się często.

Co więcej, Félix Tshisekedi, ogłoszony zwycięzcą wyborów, jest synem Étienne’a, weterana i patriarchy kongijskiej polityki, charyzmatycznego trybuna, uwielbianego przez Kongijczyków za niezłomną walkę z kolejnymi tyranami. Cieszył się on wśród rodaków wielkim posłuchem. Gdy dwa lata temu umarł w Brukseli, prezydent Joseph Kabila nie zgodził się na jego pogrzeb w Kinszasie, stolicy kraju, w obawie, że przerodzi się w rewolucję. Félix zwieńczył dzieło ojca – zdobył to, o co Étienne Tshisekedi tak długo walczył.

Zdawałoby się, że szczęśliwe, niemal wzruszające zakończenie tej rodzinnej sagi powinno wywołać...

15467

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Myślę,że rocznica śmierci Lumumby była już 51 nie 41

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]