Reklama

Kozetka

Kozetka

28.01.2019
Czyta się kilka minut
20 stycznia w sieci znalazłam wzmiankę o wybuchu samochodu pułapki przed budynkiem sądu w Londonderry (albo, jak kto woli, Derry), drugim co do wielkości mieście Irlandii Północnej. Policja podejrzewa zamach.
N

Nikt na szczęście nie ucierpiał, bo udało się na czas ewakuować mieszkańców okolicy. Akt potępili irlandzcy politycy od prawa do lewa, także ci z partii Sinn Féin.

W irlandzkich gazetach pojawiły się jednak głosy związane z ugrupowaniem Saoradh, negującym zasadność porozumień wielkopiątkowych z 1998 r., tych, które położyły kres trwającemu ponad 30 lat konfliktowi w Irlandii Północnej. Przedstawiciele Saoradh nie potępili zamachu, wspomnieli zaś o tym, że wybuch może mieć związek z setną rocznicą wydarzenia zwanego zasadzką z Soloheadbag – które dało początek wojnie o niepodległość Irlandii. Wśród głosów w mediach północnoirlandzkich pojawiają się także takie, które odpowiedzialność za zamach przypisują tzw. Nowej IRA. Aktywność tej grupy paramilitarnej w sieci przykuwa od jakiegoś czasu uwagę irlandzkich mediów (na powiązanie Nowej IRA z zamachem wskazała np. redakcja...

4303

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

jak wyrażone przez Panią w ostatnim zdaniu. Od 3 lat jest jak w filmie Hitchcocka. Rzeczy, które nas wtedy bulwersowały (kto pamięta np. zlikwidowanie służby cywilnej czy przejęcie mediów) wyglądają blado w porównaniu z bieżącymi wydarzeniami. I jak się nam wydaje, że nic podlejszego nie może się zdarzyć, to za następnym zakrętem widzimy, że mieliśmy deficyt wyobraźni. I w tej jeździe z góry krętą serpentyną nie hamujemy tylko przyspieszamy.

Po stronie PiSu też są ofiary. Szkoda, że o warszawskim tramwajarzu, który stracił życie rok temu nie było w TP nawet zdania komentarza. Gdyby udało się nagłośnić sprawę tamtego zabójstwa być może udałoby się powstrzymać innych szaleńców w tym zabójcę Pawła Adamowicza. https://natemat.pl/230019,miesiecznica-smolenska-nozownik-zaatakowal-tramwajarza-w-warszawie

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]