Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Netflix
Artykuły na ten temat
„Absolutni debiutanci” Netfliksa: fantazja o pięknym dorastaniu
Anita Piotrowska
W każdy serial, zwłaszcza robiony dla wielkiej platformy streamingowej, wpisana jest kalkulacja. Tym razem nie sformatowała talentu i wrażliwości młodych…
Za co kochamy naszych „Znachorów”
Anita Piotrowska
Tego dzisiaj potrzebujemy: szczęśliwszych niż kiedyś zakończeń, nostalgicznych powrotów, oleodrukowej wsi, powszechnej zgody narodowej. I rodzimego kina w…
„Biały szum” wchodzi na Netfliksa
Anita Piotrowska
Jak przetrwać – w rodzinie i chorobie, w cieniu wojny i katastrofy, egzystencjalnie i w sensie dosłownym – a przy tym do końca nie zwariować? Noah Baumbach…
Łabędź i paw. Co obejrzeć na VoD
Anita Piotrowska
Film „Bardo” waży więcej niż lwia część tytułów z bieżącej oferty Netfliksa.
Dziewczyna z Watykanu. Nowe dane w sprawie zaginionej Emanueli Orlandi
Edward Augustyn
Historię Emanueli Orlandi znamy od dawna. Serial Netfliksa porządkuje dotychczasową wiedzę i sugeruje, że rozwiązanie zagadki jej zaginięcia znajduje się za…
Zmierzch platform streamingowych?
Jakub Majmurek
Widz korzystający z Netfliksa czy Disneya coraz częściej czuje się jak abonent kablówki: płaci za tysiące godzin audiowizualnych treści, których nigdy nie…
Recykling z walkmana. Felieton Jana Klaty
Jan Klata
Różnymi drogami wiedzie retromania. Oto Kate Bush dziękuje fanom ultrapopularnego serialu za wywindowanie na listy przebojów jej piosenki sprzed lat.
Społeczeństwo jako igrzyska śmierci
Jakub Majmurek
Nie potrzebujemy wojen czy totalitarnej władzy – i bez tego umiemy wyobrazić sobie obywateli rozwiniętych państw, którzy gotowi są ryzykować życie i zdradzać…
Ogród o rozwidlających się ścieżkach
Marcin Napiórkowski
Antologie stanowią dziś najatrakcyjniejszą formę fantastyki, bo sama przyszłość na naszych oczach staje się antologią. Otacza nas rozproszona opowieść, snuta…
Wąż w ogrodzie dzieci-kwiatów
Jakub Majmurek
Wśród turystów pełno jest poszukiwaczy duchowości, łatwego seksu, tanich narkotyków i alkoholu, egzotyki oraz przygody. To właśnie oni padają ofiarą Sobhraja.
Sukces po indyjsku
Anita Piotrowska
„Uczeń” ma niewiele wspólnego z kolorowym Bollywoodem, choć barw i dźwięków tu pod dostatkiem. Bo tytułowy bohater jest adeptem klasycznej odmiany muzyki…
Nasz wspaniały świat
Jakub Majmurek
Śmiałość w opisywaniu przez Huxleya swobody seksualnej niepokoiła cenzorów. Jeszcze w 2010 r. „Nowy wspaniały świat” zajął trzecie miejsce wśród książek,…
Uroda zmierzchu
Anita Piotrowska
W „Wykopaliskach”, traktujących o anglosaskim dziedzictwie, unosi się charakterystyczny lawendowo-naftalinowy zapaszek. Dla niektórych będzie on miał swój…
Częstotliwość drgań
Anita Piotrowska
Filmowa adaptacja „Cząstek kobiety”, wystawionych w TR Warszawa, mogłaby stanowić przyczynek do rozważań o wyższości „kina w teatrze” nad „teatrem w kinie”. Ma…
Kanapka z mortadelą
Anita Piotrowska
Ron Howard nakręcił film ku pokrzepieniu, choć właśnie tego rodzaju unik okazał się politycznie podejrzany. I zbiera baty z obu stron barykady.
Lalki i niedźwiedzie
Anita Piotrowska
Pięć polskich reżyserek i pisarek wspólnie, choć jakże rozwibrowanymi głosami opowiadają, co to znaczy być kobietą.
Królewski gambit
Łukasz Kwiatek
Pod koniec marca pandemia przerwała najważniejszy tegoroczny turniej szachowy. Zamknęła w domach amatorów i zawodowców. I wreszcie zrobiło się ciekawie.
Dom grozy
Jakub Majmurek
Choć sami uznajemy się za racjonalnych, choć zupełnie odczarowana wydaje się nasza epoka, to by poznawać siebie, potrzebujemy mrocznych przestrzeni fantazji.
Zamrożeni w czasie
Anita Piotrowska
Zabawa zabawą, lecz w filmie Kaufmana gra toczy się o wysoką stawkę. O ludzkie życie – tragikomicznie niespełnione, uwięzione w przeszłości, w pogrzebanych…
Serial killer
Dariusz Kosiński
Oglądają je wszyscy. Pytanie tylko, czy pandemia nie przyniesie końca ich niezwykłej ery.
Co robimy w zamknięciu
Anita Piotrowska
Końca pandemii nie widać, są za to pierwsze filmy, które nie tylko powstawały w warunkach kwarantanny, ale próbują tematyzować to doświadczenie.
Polska Liga Przeciw Skojarzeniom
Marcin Napiórkowski
Reduta Dobrego Imienia opublikowała raport poświęcony „możliwości przeciwdziałania zniesławieniom na platformach streamingowych typu Netflix”. Przedmiotem…
Dla Bagińskiego kierunkiem jest Hollywood
Patryk Stanik
W miniony weekend na 1. miejscu najchętniej oglądanych filmów na polskim Netfliksie zadebiutował serial „Kierunek: noc” na motywach powieści Jacka Dukaja „…
Tylko kotów żal
Anita Piotrowska
Jeśli ktoś tęskni za światem sprzed pandemii, to za sprawą „Króla tygrysów” może poczuć wątpliwości, czy jest za czym.
Zerwane kagańce
Anita Piotrowska
Światy w „Unorthodox” i „Kalifacie” stanowią radykalną odpowiedź rzuconą zachodniej nowoczesności. Ale oba seriale łączy nade wszystko wiara w siłę kobiet.
Końska dawka
Anna Piekutowska
Śmiech jest środkiem, który ma na chwilę rozbroić widownię, odsłonić jej czułe punkty. Wtedy cierpienie uderzy znów, ze zdwojoną mocą.
Cudowne rozmnożenie papieży
Marcin Napiórkowski
Franciszek i Benedykt XVI, Pius XIII, Franciszek II i Jan Paweł III – żeby zobaczyć, co naprawdę reprezentują, potrzebujemy ich coraz więcej i więcej. Spór o…
Takie przeznaczenie
Marcin Napiórkowski
„Wiedźmina” w ogóle nie można oceniać w kategorii „dobry serial” – „zły serial”. Nie tą miarą wyrażać trzeba zwycięstwa i porażki naszego Geralta. Tu bogiem…
Moich dwóch papieży
Leonardo Boff
„To będzie bardzo osobista opinia. Bo osobiście znam obu bohaterów filmu. Mogę nawet powiedzieć, że cieszę się ich przyjaźnią” – Leonardo Boff, brazylijski…
Dekada opowieści
Jakub Majmurek
Mieliśmy przywilej życia w czasach obfitości świetnej telewizyjnej treści. Czasami tak wielkiej, że można było mówić o klęsce urodzaju.
Grosz Wiedźmina
Patryk Stanik
26 mld złotych – tyle miała być warta firma giełdowa CD Projekt, polski producent gier o „Wiedźminie”, w dniu premiery serialu Netflixa o Geralcie z Rivii.…
Podwójne kłopoty z Kłopotowskim
Monika Ochędowska
Double trouble (ang. Podwójne Kłopoty) to jedna z postaci dostępnego na Netfliksie animowanego serialu „She-Ra i księżniczki mocy”.
Hopkins, Law, Malkovich, Pryce
Patryk Stanik
8 nominacji do Oscara, 14 nominacji do Złotych Globów, Złota Palma, niezliczone nominacje do Emmy czy nagród BAFTA.
Szlachetni zdrajcy Albionu
Jakub Majmurek
Dlaczego wykształceni i dobrze sytuowani Brytyjczycy stawali się w czasach zimnej wojny sowieckimi agentami?
Najgorsze ze zwierząt
Kalina Błażejowska
Wydźwięk serialu Netfliksa „Nasza planeta” to raczej „damy radę” niż „czeka nas zagłada” – choć to drugie jest bardziej prawdopodobne.
Depresja komika
Jakub Majmurek
Zdaliśmy sobie sprawę, że sama ironia nie wystarczy, że często okazuje się bezradna wobec fundamentalnych egzystencjalnych lęków.
Bogaci, sławni i martwi
Jakub Majmurek
Serial „American Crime Story” jest fabułą opartą na dokumentalnych źródłach. Jego twórcy umieszczają historie zbrodni w zdumiewająco szerokim społecznym…
W co się bawić
Marek Rabij
Netflix dołączył do wielkiej trójki dyktatorów stylu życia, Google’a, Facebooka i Amazona. Niemal 150 mln subskrybentów spędzi w tym roku 22 doby na oglądaniu…
Czarna plamka
Anita Piotrowska
Opowieść o Stanisławie Szukalskim to wielowymiarowy obraz człowieka dużo większego niż życie, szukającego na własną rękę i często po omacku alternatywnych…
Komuna na sterydach
Marcin Napiórkowski
Seriale to nie tylko sztuka opowiadania historii. To też tworzenie światów. Jak sobie z tym poradził polski serial „1983”?
Szekspir też by nie dał rady
Jakub Majmurek
„House of Cards” jest pierwszym serialem, który został przelicytowany przez polityczną rzeczywistość. Miał ją bezwzględnie zdiagnozować, ale musiał polec.
Więcej niż złoto
Marcin Napiórkowski
„Wiedźmin” stał się pierwszym polskim superproduktem kulturowym z prawdziwego zdarzenia – franczyzą taką jak „Gwiezdne wojny”. Walka o wiedźmińskie prawa toczy…
Ania emancypantka
Marcin Napiórkowski
Dyskryminacja, przemoc i głębokie psychiczne rany okazują się tylko nową wersją wilka, który – choćby i zjadł Czerwonego Kapturka – na koniec i tak przegra,…
Popkultura zbrodni
Jakub Majmurek
Seryjni mordercy dzięki masowym mediom są w stanie zawładnąć społeczną wyobraźnią. Czy z tego spotkania możemy wyjść bezkarnie?
Najdziwniejsza wojna XXI wieku
Jakub Majmurek
Od kilku tygodni na platformie Netflix dostępny jest trzeci sezon serialu „Narcos” – historii walki amerykańskich agentów z kolumbijskimi kartelami…
Nad imperium słońce nie zachodzi
Jakub Majmurek
Nagrodzony właśnie Złotym Globem serial „The Crown” jest fascynującym portretem monarchii w świecie mass mediów, liberalnego świata i kultu celebrytów.
Netflix przybywa nad Wisłę
Wojciech Brzeziński
Najpierw zabiło piractwo, potem zabrało się za telewizję. Czy wideo z sieci zmieni Polskę?