Reklama

Sukces po indyjsku

Sukces po indyjsku

10.05.2021
Czyta się kilka minut
„Uczeń” ma niewiele wspólnego z kolorowym Bollywoodem, choć barw i dźwięków tu pod dostatkiem. Bo tytułowy bohater jest adeptem klasycznej odmiany muzyki indyjskiej, znanej jako raga.
Aditya Modak (w środku) jako Sharad Nerulkar w filmie „Uczeń” NETFLIX / MATERIAŁY PRASOWE
F

Filmy z odległych kulturowo kręgów sporadycznie pojawiają się na naszych ekranach. Jeśli już, to na fali międzynarodowych sukcesów i aktualnych mód – na Iran, Chiny czy Koreę. Dzisiaj, dzięki platformom internetowym takim jak Pięć Smaków w Domu, wyraźnie poszerzyła się oferta kina azjatyckiego. Również streamingowi giganci dorzucają czasem do swego homogenicznego kontentu garść tzw. egzotycznych przypraw.

Stąd właśnie obecność na Netfliksie indyjskiego filmu „Uczeń” („The Disciple”), którego twórcą jest Chaitanya Tamhane, tworzący w języku marathi. Film odniósł sukces na ostatnim festiwalu w Wenecji (nagroda FIPRESCI i za scenariusz), a równocześnie niesie własny kulturowy bagaż, chwilami trudny do udźwignięcia dla nieobytych z jego specyfiką. Warto jednak wykonać ten poznawczo-estetyczny wysiłek.

„Uczeń” ma niewiele wspólnego z kolorowym i krotochwilnym Bollywoodem,...

6112

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]