Reklama

Kanapka z mortadelą

Kanapka z mortadelą

30.11.2020
Czyta się kilka minut
Ron Howard nakręcił film ku pokrzepieniu, choć właśnie tego rodzaju unik okazał się politycznie podejrzany. I zbiera baty z obu stron barykady.
Haley Bennett, Gabriel Basso i Amy Adams w filmie „Elegia dla bidoków” MATERIAŁY PRASOWE
L

Lista zarzutów jest długa: uprawianie pornografii biedy, protekcjonalne spojrzenie na życie niższych klas, spłaszczenie literackiego pierwowzoru poprzez operowanie frazesami i kliszami, histeryczne aktorstwo w gwiazdorskim wykonaniu, wreszcie – za dużo, w finale zwłaszcza, lepkiego syropu klonowego. To wszystko, a nawet jeszcze więcej wylewa się za oceanem na ekranizację „Elegii dla bidoków”. Jako że premiera niemal zbiegła się z tegorocznymi wyborami prezydenckimi, polityczny klucz staje się tak samo poręczny jak w 2016 r., kiedy ukazał się literacki pierwowzór autorstwa J.D. ­Vance’a.

Przypomnijmy: wspomnienia absolwenta Yale, któremu udało się wyrwać z dysfunkcyjnej rodziny i nędzy Środkowego Zachodu, były pochwałą indywidualnego samozaparcia tudzież tradycyjnych amerykańskich wartości, co łatwo dało się wciągnąć na sztandary Donalda Trumpa. Tymczasem film Rona Howarda...

6626

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]