Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
islam
Artykuły na ten temat
Armita wsiadła do pociągu w Teheranie bez nakrycia głowy. I została pobita, najpewniej przez strażniczki religijnej moralności
Wojciech Jagielski
Nieco ponad rok po śmierci Mahsy Amini, pobitej przez patrol policji obyczajowej, w szpitalu w krytycznym stanie wylądowała 16-letnia Armita.
Islamem dobrze się straszy
Karol Wilczyński
Podsycanie lęków przed „obcymi” może doprowadzić do dramatów – przestrzegają muzułmanie mieszkający w Polsce.
Terlikowski: Czy da się porozumieć z islamem?
Tomasz P. Terlikowski
Dialog z islamem jest jednym ze strategicznych celów pontyfikatu Franciszka. Jednocześnie religia ta jest trudnym wyzwaniem dla chrześcijańskiej teologii.
Iran: protesty nadal trwają
JT
Lepiej nie żartuj z imama
Marcelina Szumer-Brysz
Edukacja religijna, przez dziesięciolecia spychana w Turcji na margines, ma się dziś lepiej niż kiedykolwiek. Ale dotyczy to tylko wyznawców islamu.
Indie: nacjonaliści piszą historię na nowo
Wojciech Jagielski
STRONA ŚWIATA | Rządzący w Indiach nacjonaliści z wrogości wobec muzułmanów uczynili oręż w walce o głosy wyborców.
Afganistan: burki obowiązkowe dla kobiet
WP/ AFP
Talibowie zarządzili, że w przestrzeni publicznej kobiety mają obowiązek noszenia burki – nakrycia, które zasłania całą głowę prócz obszaru wokół oczu.
Meczet nad meczetami
Agnieszka Rostkowska
Pierwsze próby jej zbudowania sięgają połowy wieku XX. Projekt wciąż rozpalał emocje. W końcu powstała: świątynia przy stambulskim placu Taksim, którą wielu…
Święto Ofiarowania
MR
Czas pielgrzymki, czas ofiarowania, czas codzienny
Wojciech Jagielski
Za sprawą światowej epidemii pielgrzymka do Mekki odbywa się w bardzo okrojonej formie. Zamiast milionów, do najświętszego miejsca islamu wpuszczono ledwie…
Meczet Hagia Sophia?
Marcelina Szumer-Brysz
Pod koniec maja Turcy świętowali 567. rocznicę zdobycia Stambułu przez Mehmeda II, który przekształcił kościół Mądrości Bożej w meczet. Prezydent Erdoğan chce…
Przed skrajną prawicą Silvię broni biskup
Artur Sporniak
„To dziewczyna, która działała zawsze z mocnych pobudek humanitarnych czy religijnych, i to pomogło jej przeżyć”., powiedział przewodniczący włoskiego…
Święto postu
Wojciech Jagielski
Zaczął się najświętszy dla muzułmanów miesiąc postu, ramadan. W tym roku będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Tak samo jak inne były tegoroczne święta…
Zerwane kagańce
Anita Piotrowska
Światy w „Unorthodox” i „Kalifacie” stanowią radykalną odpowiedź rzuconą zachodniej nowoczesności. Ale oba seriale łączy nade wszystko wiara w siłę kobiet.
Szlachetny Pan
Mufti Nedal Abu Tabaq
,
Anna Wilczyńska
MUFTI NEDAL ABU TABAQ: Jako wyznawcy różnych religii powinniśmy pokazywać, jak Bóg zmienia nasze życie, a nie – jak możemy siłą zmienić życie innym.
Ajatollahowie i palec Boży
Wojciech Jagielski
Kiedy Najwyższy Przywódca Iranu, ajatollah Ali Chamenei, wygłasza piątkowe kazania, znaczy to, że sprawy w rządzonej przez niego republice mułłów mają się…
Zakzaky i widmo rewolucji
Wojciech Jagielski
W dziesiątą rocznicę powstania dżihadystycznej partyzantki Boko Haram afrykańskiemu kolosowi Nigerii zagraża nowa rebelia. Tym razem przeciwko świeckiemu…
Cień Saudów nad Bałkanami
Dariusz Kałan
Czy Bośnia, której połowa obywateli to muzułmanie, staje się europejskim bastionem wahhabizmu – radykalnej doktryny islamu, wspieranej przez Arabię Saudyjską?
Boska Różnorodność
Piotr Sikora
Papież Franciszek często robi przełomowe dla Kościoła rzeczy bez głośnych zapowiedzi, niejako przy okazji. Właśnie mamy do czynienia z kolejnym takim przełomem.
Siła spokoju
Karol Wilczyński
Pierwszy raz papież odwiedził Półwysep Arabski, miejsce narodzin islamu. Co przyniosła jego wizyta w Abu Zabi?
Dialogiczne oblicze chrześcijaństwa i islamu
Piotr Sikora
Papież Franciszek i jeden z największych muzułmańskich autorytetów podpisali wspólną politycznie radykalną i teologicznie przełomową deklarację.
Bóg jest wielki
Piotr Sikora
Dzień Islamu w Kościele katolickim prowokuje rozważania, czy muzułmanie wierzą w tego samego Boga, co chrześcijanie – a jeśli tak, czy jedni i drudzy mogą się…
Papieskie „herezje”
Józef Majewski
Zaangażowanie Jana Pawła II w dialog międzyreligijny wiązało się z działaniem na rzecz pokoju i z motywacją czysto religijną. Wyrazem tego były spotkania…
Meczet, kościół, czy jedno i drugie?
Marcin Żyła
Choć od czasów rekonkwisty jest chrześcijańską katedrą, zwyczajowo wciąż mówi się na nią La Mezquita – meczet.
Islam potępia molestowanie
Agata Skowron-Nalborczyk
Najważniejszy dla islamu sunnickiego teologiczny ośrodek – Uniwersytet Al-Azhar w Kairze – wydał fatwę potępiającą molestowanie kobiet.
Wiedeń zamyka podejrzane meczety
WP
Austriacki rząd zamknie siedem meczetów i deportuje imamów finansowanych z zewnątrz (co jest niezgodne z prawem); kontrola dotyczy 60 z 260 imamów pracujących…
Być jak Mohammed Salah
Wojciech Jagielski
Jest tylko piłkarzem, ale w gazetach piszą o nim faraon, król Egiptu. Albo król Nilu. Albo Sfinks. Wielbicielom piłkarza Liverpoolu zaczyna brakować słów, by…
Namaszczony zabiera się do pracy
Wojciech Jagielski
Żeby złagodzić poddanym wstrząs, jaki niewątpliwie wywoła zapowiadany przez niego gruntowny remont państwa, saudyjski następca tronu obiecuje im igrzyska,…
Katedry wśród minaretów
Marcelina Szumer-Brysz
Niektóre pamiętają pierwszych chrześcijan, inne to pamiątka po Grekach i Ormianach. Tylko niektóre doczekały się renowacji i wzmianki w przewodniku. Większość…
Kruszenie teokracji
George Yacoub
,
Wojciech Jagielski
Zamieszki w Iranie, rządzonym od czterdziestu lat przez muzułmańskich duchownych, zaczęły się od protestów przeciwko drożyźnie. Jednak szybko przerodziły się w…
Arabia: wizja modernizacji
WP / AP
,
APA
Niezwykłe to słowa, jak na ich autora i miejsce, gdzie padły.
CONRAD FESTIVAL 2017: dzień IV
Michał Sowiński
Zdominowały go tematy polityczne – pojawili się pisarze, reporterzy i socjolodzy, którzy opowiadali o polskiej i amerykańskiej prowincji, a także europejskim…
Stop islamizacji wikingów!
ŻyM
Czy skandynawska skrajna prawica zacznie wykrzykiwać takie hasła?
Nie taki islam straszny...
EA
...gdy nam zapłacą – tak można by podsumować akcję Akademii Marynarki Wojennej z Gdyni, która szukała miejsc „przy rodzinie” dla studentów z Kuwejtu.
Ojczyzna otoczona
Stanisław Zasada
Modlitwa, także na różańcu, nie może być orężem w walce. Chyba że chodzi o walkę z własnymi grzechami.
Modlitewny kordon
Ks. Adam Boniecki
Odpowiedź Jezusa na błaganie, aby bronił nas przed uchodźcami i imigrantami, jest znana.
Islam polski
EA
Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów w Polsce obchodzi 20-lecie istnienia. Jej dorobek przypomniano w ubiegłą sobotę podczas jubileuszowej konferencji…
Chopin przegrał z islamizacją Turcji
Marcelina Szumer-Brysz
Tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zdecydowało o zastąpieniu podczas pogrzebów żołnierzy „Marsza żałobnego” utworem „Segah Tekbir” tureckiego kompozytora…
11 września i świat islamu
Wojciech Jagielski
Atak na Nowy Jork i Waszyngton dał początek trwającej do dziś nowej wojnie światowej. Ale choć toczy się ona przeciwko Ameryce i Zachodowi, to jej…
Islamska Maryja
O. Wacław Oszajca SJ
Ruszyły pielgrzymki, w tym warszawska – Maryja jest matką wszystkich. Przy tej okazji biskupi przypominają: „Polacy są narodem, który czci i kocha Matkę Bożą.…
Najpierw musicie zabić mnie
Stanisław Zasada
Po każdym zamachu potępia islamskich terrorystów. I tak słyszy: „Zdechniesz”.
Wszyscy pochodzimy od tego samego Boga
Anetta Dziedzic
,
Jerzy Chodorek
Anetta Dziedzic, przewodnicząca Małopolskiego Oddziału Ligi Muzułmańskiej w RP: W Polsce zapobieganie radykalnej interpretacji Koranu jest możliwe. Nie ma u…
Bo szorty były za krótkie
Marcelina Szumer-Brysz
Jedne walczą o swoje prawa i zapisują się na kurs samoobrony, inne dają się zabić. Islamizacja Turcji zbiera już krwawe żniwo. Organizacje kobiece biją na…
Na przedpolach Mosulu
Inga Rogg
Coraz więcej Irakijczyków ucieka spod władzy Państwa Islamskiego. Ale ucieczka jest ryzykowna. A wygnańców, którym się udało, czeka nowa udręka.
Burkini i wolność
Ks. Andrzej Draguła
Sto lat temu policja dbała, by kobiece ciało na plaży było dostatecznie zakryte. Dziś – by było dostatecznie odkryte. To nie tylko konflikt kultur, ale także…
Francja: spór o burkini
WP
38 euro: taką grzywnę może zapłacić muzułmanka, która pojawi się na plaży w Cannes w burkini – stroju zakrywającym całe ciało i będącym plażową wersją burki.
Wojna odwetowa
Wojciech Jagielski
Najważniejszym wrogiem tzw. Państwa Islamskiego nie jest Zachód jako taki, lecz porządek, który ustanowił on na Bliskim Wschodzie.
Zakazać
Marek Zając
Na okładce jednego z tygodników pojawiło się hasło: zakazać islamu!
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »