Reklama

Ładowanie...

Indie: nacjonaliści piszą historię na nowo

w cyklu STRONA ŚWIATA
14.06.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA | Rządzący w Indiach nacjonaliści z wrogości wobec muzułmanów uczynili oręż w walce o głosy wyborców.
Nacjonaliści przekonują, że Tadż Mahal było kiedyś świątynią ku czci Śiwy, a Mogołowie przerobili ją na mauzoleum / MONEY SHARMA/AFP/East News
Z

Zbudowana z czerwonego piaskowca i wysoka na 73 metry wieża Kutb Minar jest jednym z najsłynniejszych zabytków Indii i ich stolicy, Delhi. Wzniesiona przed prawie tysiącem lat na południe od dzisiejszych granic miasta, w 1993 r. została wpisana przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa ludzkości.

Czyja jest ta wieża?

Badacze indyjskich dziejów uważają, że Kutb Minar zbudowano jako minaret pierwszego w Indiach meczetu. Ghurydzi, którzy w XII stuleciu nadciągnęli z Afganistanu i podbili Indie, poza nową dynastią przynieśli bowiem także nową religię – islam, a Kutb Minar zbudowali na podobieństwo nieco tylko niższego minaretu Dżam, stojącego w ich ojczyźnie, w Ghor. Kutb Minar mógł również służyć za wieżę strażniczą, z której wartownicy wypatrywali nadciągających wrogów, a przede wszystkim za swoisty łuk triumfalny, pomnik potęgi i chwały zdobywcy Indii i pierwszego...

11042

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]