Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Arabia: wizja modernizacji

Arabia: wizja modernizacji

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Niezwykłe to słowa, jak na ich autora i miejsce, gdzie padły.
HAMAD I MOHAMMED / REUTERS / FORUM
N

Następca tronu Arabii Saudyjskiej, 32-letni książę Mohammed bin Salman, zapowiedział liberalizację i modernizację kraju dotąd opartego na ultrakonserwatywnej wersji islamu. „Chcemy wrócić do tego, jacy kiedyś byliśmy: do islamu umiarkowanego, który jest otwarty na świat i wszystkie religie” – mówił książę na konferencji dla inwestorów w stołecznym Riadzie. Salman zapowiedział walkę z „ekstremistycznymi ideami”, i to nie w ciągu kolejnych dekad, lecz „dziś i natychmiast”.

Mówiąc o „powrocie” do umiarkowanego islamu, książę nawiązał do wydarzeń z 1979 r., które zmieniły Bliski Wschód. W Iranie obalono wtedy monarchię i utworzono islamską republikę. W reakcji na te wydarzenia, a także na presję rodzimych radykałów – protestując przeciw społecznym reformom opanowali oni meczet w Mekce, żądali abdykacji króla i „prawdziwie islamskiego rządu” (armia krwawo odbiła meczet) – dynastia rządząca zdecydowała się na odwrót od liberalizacji, a swe rządy oparła na wahhabickim islamie. Odtąd w bogacącym się (dzięki ropie) kraju zwalczano wszelkie przejawy liberalizacji.

W swej szeroko zakrojonej wizji (nazwanej „Vision 2030”) Salman zapowiedział też reformy gospodarcze, aby zakończyć uzależnienie od ropy i stworzyć nowe szanse na rynku pracy dla ludzi młodych (ponad połowa z 20 mln mieszkańców ma mniej niż 25 lat). Wystąpienie księcia, uważanego za nieoficjalnego władcę (jego ojciec jest chory), odbiło się wielkim echem w świecie. Książę „po raz pierwszy określa bardzo konkretnie, dokąd mają zmierzać jego reformy”: do kraju, w którym „konserwatywni duchowni będą coraz bardziej marginalizowani”, a „jego liberalna część będzie mogła odetchnąć i cieszyć się nowymi swobodami” – komentował Guido Steinberg, ekspert berlińskiego ośrodka SWP. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]