Islamska Maryja

Ruszyły pielgrzymki, w tym warszawska – Maryja jest matką wszystkich. Przy tej okazji biskupi przypominają: „Polacy są narodem, który czci i kocha Matkę Bożą. A wiara podpowiada, że Maryja jest prawdziwą Matką i Królową.

25.07.2017

Czyta się kilka minut

Na przestrzeni wieków Polacy wielokrotnie doświadczali Jej pomocy i orędownictwa”. Jeśli tak, to najwyższy czas na rewanż. Nie sądzę jednak, że wystarczy samo pielgrzymowanie czy uroczysta, pontyfikalna msza ku jej czci. Maryja jest Matką Słowa, które w niej stało się ciałem, człowiekiem. O nas Paweł Apostoł mówi: „Tych, których Bóg wcześniej poznał, tych też przeznaczył, aby byli obrazem Jego Syna, pierworodnego pośród wielu braci”. A to znaczy, że każdy, kto spotka chrześcijanina, powinien spotkać Jezusa.

Tymczasem w lipcu na Jasnej Górze ks. Tadeusz Rydzyk CSsR mówił: „nie byłoby takiej wolności w Polsce, gdyby nie mądre wybory Polaków (...). Co by się mogło stać, gdyby nie cud ostatnich wyborów”. Następnie dodał: „Widziałem kleryka z franciszkanów, miał lekką brodę. Nie wiem, czy przyzwyczaja się już do tych muzułmanów, czy... ale na szczęście nam to nie grozi. Słuchajcie, gdyby to tak dalej poszło i nie stał się ten cud, tobyśmy już mieli, co? Pamiętajmy”. O czym? Na pewno o obecnie rządzących, gdyż wbrew poprzedniej władzy to oni powstrzymali „islamską nawałę” na nasz kraj. Czyżbyśmy już zapomnieli o słowach papieża Franciszka wypowiedzianych przed rokiem na Wawelu: „Dobrą pamięcią jest ta, którą Biblia ukazuje nam w Magnificat, kantyku Maryi (...). Pamięcią negatywną jest natomiast ta, która spojrzenie umysłu i serca obsesyjnie koncentruje na złu, zwłaszcza popełnionym przez innych”? Maryja źródłem dobrej pamięci.

„O Mario! Zaprawdę, Bóg wybrał ciebie i uczynił cię czystą, i wybrał ciebie ponad kobietami światów. O Mario! (...) O Mario! Bóg zwiastuje ci radosną wieść o Słowie pochodzącym od Niego, którego imię Mesjasz, Jezus, syn Marii. On będzie wspaniały na tym świecie i w życiu wiecznym”. „Maryja »zachowała swoją czystość«, gdyż My tchnęliśmy nieco z Naszego Ducha. I uczyniliśmy ją i jej Syna znakiem dla światów. (...) posłaliśmy do (Marii) Naszego Ducha i on ukazał się jej jako doskonały człowiek i powiedział: »Ja jestem tylko posłańcem twego Pana, aby dać tobie chłopca czystego«. Ona powiedziała: »Jakże mogę mieć syna, kiedy nie dotknął mnie żaden śmiertelnik ani też nie byłam występną?«. On powiedział: »Tak będzie! Powiedział twój Pan: To jest dla mnie łatwe. Uczynimy z niego znak dla ludzi i miłosierdzie pochodzące od Nas. To jest sprawa zdecydowana!«. I poczęła go” – czytamy w Koranie.

Czy ostatnie wybory były cudem, to się dopiero okaże. Natomiast kpienie z islamu, i to akurat na Jasnej Górze, gdzie czcimy Maryję, którą, jak widać, również czczą muzułmanie, nie jest chrześcijańskim podejściem do islamu. Czyżby w polskim Kościele dialog międzyreligijny i ekumenizm przestał być zwyczajnym stylem myślenia i działania? Czyżby owa „zła pamięć” aż tak bardzo nas zatruła? ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Jezuita, teolog, publicysta, poeta. Autor wielu książek i publikacji, wierszy oraz tłumaczeń. Wielokrotny laureat nagród dziennikarskich i literackich.

Artykuł pochodzi z numeru Nr 31/2017