Reklama

Przed skrajną prawicą Silvię broni biskup

Przed skrajną prawicą Silvię broni biskup

18.05.2020
Czyta się kilka minut
„To dziewczyna, która działała zawsze z mocnych pobudek humanitarnych czy religijnych, i to pomogło jej przeżyć”., powiedział przewodniczący włoskiego Episkopatu o porwanej w Kenii wolontariuszce, która przeszła w więzieniu na islam.
FABIO FRUSTACI / EPA / PAP
W

W mniej niż 48 godzin ogólnonarodowa radość we Włoszech zamieniła się w niespotykaną falę hejtu wobec Silvii Romano, która jako wolontariuszka pracująca w sierocińcu w Kenii została porwana przez islamistów i po 18 miesiącach w niewoli została niedawno uwolniona przez państwo włoskie. Powodem hejtu stała się konwersja na islam 24-letniej Włoszki, której – jak sama mówi – dokonała dobrowolnie (wysiadając z samolotu na rzymskim lotnisku Ciampino, co transmitowały media, Silvia Romano miała na sobie zieloną chustę). Politycy skrajnej prawicy nazwali Romano „neoterrorystką” i wezwali, by odesłać ją z powrotem do Afryki.

W obronie Włoszki stanął przewodniczący włoskiego episkopatu kard. Gual­tiero Bassetti. „Powrót tej dziewczyny jest powrotem młodej osoby, o której w tej chwili wszyscy myślimy jak o własnej córce. Było gorące przyjęcie przez wszystkich, było święto, bo ta nasza córka przeszła przez niezwykle niebezpieczne sytuacje, okazała odwagę” – powiedział hierarcha. Metropolita Perugii nie odniósł się wprost do jej konwersji, ale zauważył: „To dziewczyna, która działała zawsze z mocnych pobudek humanitarnych czy religijnych, i to pomogło jej przeżyć”.

Psychologowie ostrzegają przed pochopnymi ocenami, gdyż w sytuacji długotrwałego stresu związanego z niewolą mogą się włączać obronne mechanizmy identyfikacji z agresorem.

Zapytany przez dziennikarzy o promienny uśmiech córki, jej ojciec odpowiedział: „Nie mylmy uśmiechu z umiejętnością radzenia sobie z sytuacją, w której stałeś się ofiarą”. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]