Reklama

Ładowanie...

Kruszenie teokracji

02.01.2018
Czyta się kilka minut
Zamieszki w Iranie, rządzonym od czterdziestu lat przez muzułmańskich duchownych, zaczęły się od protestów przeciwko drożyźnie. Jednak szybko przerodziły się w antyrządowe wystąpienia, których uczestnicy domagają się położenia kresu rządom ajatollahów. Rozmowa z Georgem Yacoubem, arabistą
Studenci podczas antyrządowego protestu na Uniwersytecie w Teheranie. Iran, 30 grudnia 2017 r. / Fot. AP / EASTNEWS
Studenci podczas antyrządowego protestu na Uniwersytecie w Teheranie. Iran, 30 grudnia 2017 r. / Fot. AP / EASTNEWS
W

Wojciech Jagielski: Zaczęło się w czwartek w Meszhedzie, największym po Teheranie mieście kraju, w którym ludzi wyszli na ulice protestować przeciwko podwyżkom cen jajek, drobiu i paliwa. W niedzielę zamieszki objęły już prawie cały kraj, a w Teheranie demonstranci maszerowali ulicami skandując „Precz z tyranią” i „Klechy won z kraju!” 

George Yacoub, arabista z Uniwersytetu Warszawskiego, znawca Bliskiego Wschodu: Od lat powtarzam, że prędzej czy później reżim ajatollahów w Iranie upadnie. Irańczycy, Persja… tak wspaniała cywilizacja nie ścierpi w końcu rządów obskuranckich duchownych. Tak jak Polacy, wśród których prawie pół wieku żyję, nie byli w stanie znieść komunizmu. To, co dziś dzieje się w Iranie, jest według mnie kolejnym etapem kruszenia teokratycznego reżimu. Tak jak w Polsce etapami upadku komunizmu były protesty w Poznaniu w 1956 roku czy Ursusie...

6936

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]