Reklama

Ładowanie...

Papieskie „herezje”

16.10.2018
Czyta się kilka minut
Zaangażowanie Jana Pawła II w dialog międzyreligijny wiązało się z działaniem na rzecz pokoju i z motywacją czysto religijną. Wyrazem tego były spotkania przywódców różnych religii w Asyżu w 1986 i 2002 r., gdzie modlono się o pokój na świecie. Papież nauczał, że im mniej dialogu między religiami, tym wolniej budowane jest w życiu ludzi i świata Królestwo Boże.
1

14 maja 1999 r. świat obiegła fotografia: papież składa pocałunek na Koranie, świętej Księdze islamu. Takim sensacyjnym akcentem zakończyła się audiencja Jana Pawła II dla patriarchy Raphaela I, duchowego przywódcy Kościoła chaldejskiego w Iraku, któremu towarzyszyli duchowni islamscy z tego kraju. Właśnie ci ostatni pod koniec spotkania podarowali papieżowi egzemplarz Koranu.

Zachowanie Jana Pawła II spotkało się z bardzo różnymi ocenami w świecie chrześcijańskim. Nie zabrakło głosów oburzenia czy oskarżeń o zdradę świętej wiary. Sam patriarcha Raphael powiedział krótko: „Gest ten ukazał, że papież nie tylko jest świadom cierpień narodu irackiego, ale również ma wielki szacunek dla islamu”. Jakkolwiek rozumieć ów gest, daje on do myślenia szczególnie w kontekście słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w 1985 r. do młodych muzułmanów w Casablance. Nawiązując do czci, jaką...

5382

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + KFF VOD 10
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10

Dostęp roczny + KFF VOD 10
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet KFF VOD 10 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]