Reklama

Bo szorty były za krótkie

Bo szorty były za krótkie

10.10.2016
Czyta się kilka minut
Jedne walczą o swoje prawa i zapisują się na kurs samoobrony, inne dają się zabić. Islamizacja Turcji zbiera już krwawe żniwo. Organizacje kobiece biją na alarm: rośnie przyzwolenie na przemoc.
„Podwodny protest” przeciwko przemocy wobec kobiet, Stambuł, 5 marca 2016 r. Fot. Sebnem Coskun / ANADOLU AGENCY / EAST NEWS
P

Plakaty są fioletowe. Wiszą w całym Izmirze, prawie trzymilionowej metropolii nad Morzem Egejskim. Są naprawdę wszędzie: od zamożnej Karşıyaki po ubogie przedmieścia i wszystkie miejscowe uczelnie. Nieco zbyt ciemne tło odwraca uwagę od treści.

Ale patrząc z bliska, od razu można pojąć, o co chodzi. Postać kobiety z wyciągniętą pięścią sugeruje jakąś dużą akcję nawet tym, którzy nie znają tureckiego.

Przed afiszem zatrzymują się dwie panie, które właśnie wyszły z popularnej kawiarni Sevinç. – Do czego to doszło w tym kraju – komentują bardziej przygnębione niż zdenerwowane. Podchodzę bliżej i już wiem, że miałam rację. „Powstrzymać przemoc wobec kobiet – ruszają kursy samoobrony!”. Pod napisem dziwny znaczek: kółko z krzyżykiem – symbol płci żeńskiej – z tym że „ubrany” w czapkę czarownicy.

– Bo my jesteśmy czarownicami – słyszę, gdy dzwonię na podany numer...

15007

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]