Reklama

Ładowanie...

Islam potępia molestowanie

Islam potępia molestowanie

03.09.2018
Czyta się kilka minut
Najważniejszy dla islamu sunnickiego teologiczny ośrodek – Uniwersytet Al-Azhar w Kairze – wydał fatwę potępiającą molestowanie kobiet.
S

Sunnici stanowią 85 proc. świata muzułmańskiego. Rektor Al-Azhar jest jednocześnie wielkim muftim Egiptu i stoi na czele Dar al-Ifta al-Misrijja, instytucji, która wydaje orzeczenia religijno-prawne (fatwy), interpretując źródła religijne i umożliwiając ich stosowanie. Są one ważne dla większości muzułmanów. Dar al-Ifta i rektor ­Al-Azhar zabierają więc głos w sprawach istotnych dla islamu. Np. w 2014 r. potępili IS, często piętnują też ekstremizm i fundamentalizm muzułmański.

Molestowanie kobiet jest problemem na całym świecie, czego dowodem była niedawna akcja #metoo. Jednak w Egipcie jest on wyjątkowo palący: ubożenie społeczeństwa sprawia tam, że młodzi mężczyźni nie mają środków na utrzymanie rodziny, co jest warunkiem małżeństwa, a kobiety i mężczyźni są od siebie odseparowani. Dlatego wydanie tej fatwy jest ważnym elementem walki z molestowaniem. Znaczenie ma nazwanie takiego postępowania grzechem, niezgodnym z nauczaniem islamu, a także potępienie obwiniania kobiet, że powodem molestowania może być ich ubiór czy zachowanie (ten odruch usprawiedliwiania sprawców jest wciąż spotykany także w naszej części świata).

Fatwa obciążająca winą za molestowanie wyłącznie dokonujących tych czynów mężczyzn jest więc krokiem w walce o bezpieczeństwo, swobodę i wolność kobiet. ©

Autorka jest arabistką, iranistką i islamologiem-religioznawcą na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]