Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
User Menu
Zaloguj
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Nagrody i wyróżnienia
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Kup Tygodnik
Azja
Artykuły na ten temat
To jeden z najbogatszych krajów świata, gdzie coraz więcej ludzi jest wypalonych zawodowo. Co poszło nie tak w Singapurze?
Marta Zdzieborska
Mieszkańcy tego azjatyckiego państwa-miasta stworzyli społeczeństwo pracoholików. Niektórzy mają tego dość.
Trwa wojna w Manipurze. Kiedyś był potężnym królestwem, dziś jest ubogim zaściankiem Indii
Wojciech Jagielski
Żaden z wcześniejszych konfliktów nie zagrażał tak bardzo istnieniu tej górzystej prowincji jak dzisiejsza bratobójcza wojna.
Pekin nie może nas dogonić. Rozmowa z analitykiem ds. wojskowości
ELBRIDGE A. COLBY
,
Marta Zdzieborska
ELBRIDGE A. COLBY: Chiny robią postępy w każdej sferze militarnej. Są dla nas groźniejsze niż Rosja. Musimy skupić się na Azji.
Pakistan: Republika, w której rządzą generałowie
Wojciech Jagielski
STRONA ŚWIATA | W kraju, który powstał przed 75 laty jako państwo dla indyjskich muzułmanów, rzeczywistą władzę sprawują wojskowi dyktatorzy. Posada dowódcy…
Kazachstan: Czas najważniejszych wyborów
Wojciech Jagielski
STRONA ŚWIATA | Chłodny dystans, z jakim prezydent Tokajew traktuje putinowską Rosję, bierze się z obaw Kazachów, że ich kraj może stać się kolejną ofiarą…
Przyszłość decyduje się w Azji
Tomasz Augustyniak
Na serię spotkań światowych przywódców wybrano dziś stolice Azji Południowo-Wschodniej. To symboliczne: w czas kryzysów i konfliktów ten region – uzależniony…
Chiny: Cała władza w ręce wodza
Piotr Bernardyn
Los Chin zależy teraz od woli jednego człowieka. Na jego konto idą sukcesy kraju, jak i błędy, które mogą ściągnąć nieszczęście na wszystkich.
Na Morzu Południowochińskim trwa cisza przed burzą
Tomasz Augustyniak
Coraz bardziej zmilitaryzowany akwen, o który Chiny spierają się z państwami Azji, przypomina pole minowe. Choć eskalacja nie byłaby w niczyim interesie, może…
Tajwan: igranie z ogniem
Piotr Bernardyn
Eskalacja konfliktu na Dalekim Wschodzie może osłabić zainteresowanie Stanów Zjednoczonych Ukrainą oraz zacieśnić współpracę Chin z Rosją.
Tajwańska ruletka supermocarstw
Marek Rabij
Do Azji wyruszyła delegacja amerykańskiego Kongresu. W planie podróży są Singapur, Malezja, Korea Południowa oraz Japonia. Nie ma natomiast Tajwanu.
Pożegnanie z Hongkongiem. Jak złamano ducha wolności miasta
Piotr Bernardyn
1 lipca zawita tu chiński przywódca Xi Jinping, by osobiście odebrać przysięgę od nowego szefa lokalnej administracji. Będzie nim człowiek, którego biografia…
Sri Lanka: Czerwona kartka dla polityków
Tomasz Augustyniak
Na wyspie trwa obywatelski zryw, jakiego ten kraj nie widział od ogłoszenia niepodległości w 1948 r. Zmęczeni niedoborami podstawowych artykułów Lankijczycy…
Tajwański ból głowy
Piotr Bernardyn
Niektórzy twierdzą, że jest to najbardziej zapalne dziś miejsce na świecie, które może stać się zarzewiem globalnego konfliktu.
Taktowanie napięcia
Marek Rabij
Strajki w Indiach
MR
Unio, nie jesteś już największa
Marek Rabij
Nobel i faul
Michał Lubina
,
Marek Rabij
Michał Lubina: Nasz problem z Aung San Suu Kyi polega na tym, że uznaliśmy ją za swoją, za demokratkę w zachodnim stylu. Tymczasem ona nigdy nie zmieniła…
Duma i przekleństwo
Agnieszka Pikulicka-Wilczewska
W kraju, który jest jednym z największych producentów bawełny na świecie, za zmuszanie do pracy przy jej zbiorach grożą surowe kary. Ale to tylko teoria.
Zachód od wschodu
Marcin Napiórkowski
W polityce i mediach straszenie, oburzenie i niekończące się spory o wartości zastępują analizy danych. A przecież rozumowanie oparte na metodzie naukowej…
Potop na pustyni
Wojciech Jagielski
Położone na pustyniach Turkmenistan, Uzbekistan i Kazachstan, uchodzące za światową ojczyznę satrapii, nawiedziły huragany, ulewy i powodzie. Na czarnych…
Święto postu
Wojciech Jagielski
Zaczął się najświętszy dla muzułmanów miesiąc postu, ramadan. W tym roku będzie on wyglądał zupełnie inaczej. Tak samo jak inne były tegoroczne święta…
Koreański sposób na wirusa
Roman Husarski
Była jednym z pierwszych miejsc, gdzie wybuchła pandemia. Pomimo minimalnej polityki izolacji, Korea Południowa radzi sobie lepiej niż większość krajów.…
Birma: dietą w koronawirusa
Marek Rabij
„Dotąd nikt w naszym kraju nie zachorował na Covid-19” – zapewniła premier Birmy, Aung San Suu Kyi, w wywiadzie dla birmańskiej telewizji.
Obolałe Chiny
Piotr Bernardyn
Czego dowiedzieliśmy się o Państwie Środka za sprawą epidemii koronawirusa?
Nadkaspijskie wybory
Wojciech Jagielski
Wolne i uczciwe elekcje nie są specjalnością krajów położonych na brzegach Morza Kaspijskiego. Zakończone właśnie wybory parlamentarne w Azerbejdżanie…
Epidemii będzie więcej
Marek Rabij
Naukowcy mają nadzieję, że wirus SARS-CoV-2 nie wywoła pandemii na skalę grypy, która przed stu laty zabiła kilkadziesiąt milionów osób. Ale podobne kryzysy…
Bangladesz: skala zagrożenia
Marek Rabij
Szesnaście osób umiera każdego dnia w Bangladeszu od ukąszeń jadowitych węży – podało lokalne biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Państwo słońca
Michał Milczarek
Arkadag nie mógł tak zwyczajnie wybrać się na rower, bo był Arkadagiem. W ślad za nim pedałował zastęp ministrów i generałów. Reszta narodu uczestniczyła w…
Krwawiąca Papua
Tomasz Augustyniak
Dziesiątki zabitych i tysiące uchodźców to bilans nowych starć w Papui, regionie należącym do Indonezji. Prezydent Joko Widodo nie wyklucza rozmów z…
Kraj marzeń wujka Xi
Piotr Bernardyn
Siedemdziesięciolecie Chińskiej Republiki Ludowej to dla rządzących rocznica prestiżowa. Przygotowania do celebry trwają od miesięcy. Jednak „chiński model”…
Palący problem nad cieśniną Malakka
Tomasz Augustyniak
Malezyjczycy i Singapurczycy cierpią od smogu wywołanego przez pożary lasów w sąsiedniej Indonezji. Bez własnej winy, oba państwa znalazły się wśród…
Symbol imperialnej Japonii zniknie z polskiego napoju
Tomasz Augustyniak
Po protestach internautów firma Hortex, która od kilku miesięcy sprzedawała napój z kontrowersyjnym japońskim symbolem na butelce, zapowiada wstrzymanie…
Zbiorowy ruch oporu
Mieszkanka Hongkongu
,
Anna Goc
,
Marcin Żyła
MIESZKANKA HONGKONGU, prosząca o anonimowość: Głównym problemem jest brutalność policji. Dla nas, zwykłych obywateli, policjanci są jak terroryści.
Widmo rewolucji krąży po Pekinie
Jan Górski
Jeśli mieszkańcy Hongkongu zaniechają swej walki, staną się częścią ściśle kontrolowanego społeczeństwa i będą zmuszeni zapomnieć o wolności.
Indonezja tłumi protesty w Papui
Tomasz Augustyniak
Dodatkowych sześć tysięcy żołnierzy i policjantów wysłały władze Indonezji do prowincji Papua i Papua Zachodnia, bogatych w surowce, gdzie od ponad dwóch…
Ostatnia misja Soni
Wojciech Jagielski
Polityka odebrała jej wszystko, co uważała za najcenniejsze – miłość, rodzinę, pogodę życia. A jednak poświęciła się jej sama i na dodatek oddała jeszcze swoje…
Papuasi żądają wolności
Tomasz Augustyniak
W strategicznym indonezyjskim regionie – Papui – trwają największe od lat protesty niepodległościowe.
Protesty w Hongkongu nie ustają
WP / REUTERS
,
DPA
Od początku czerwca mieszkańcy miasta, formalnie mającego status autonomii, protestują przeciw coraz większemu uzależnieniu od komunistycznych Chin.
W Birmie nas zabiją
Marek Rabij
W każdej chwili może ruszyć repatriacja 3540 Rohingów z obozów w Bangladeszu do Birmy, z której przed dwoma laty zbiegli przed prześladowaniami etnicznymi.
Miasta (nie) do życia
Wojciech Jagielski
Indonezja i Egipt, jedne z najludniejszych krajów świata, budują nowe stolice. Funkcjonowanie w starych stało się nie do zniesienia.
Domy na wodzie
Wojciech Jagielski
Wojciech Jagielski: Kaszmir uchodzi za jeden z najpiękniejszych zakątków świata. Zwłaszcza wczesną jesienią, gdy liście platanów przybierają barwę purpury i…
Daleka droga do raju
Tomasz Augustyniak
Dwa miesiące po zamachach, które wstrząsnęły Sri Lanką, kraj liczy straty. Prócz ofiar ataków ucierpiał przemysł turystyczny, który daje utrzymanie kilku…
Noe, słaby nawigator
Marcin Rychły
Oddzielona od pozostałej części kraju Nachiczewańska Republika Autonomiczna to miejsce, którego życiem, oprócz bieżących kłopotów – w tym sporu z Armenią –…
Prawica formuje rząd w Indiach
Tomasz Augustyniak
„Jeśli ktoś dziś zwyciężył, to Indie. Jeśli ktoś zwyciężył, to demokracja. Jeśli ktoś zwyciężył, to naród” – tak premier Narendra Modi skomentował wyniki…
Lankijska rocznica niezgody
Tomasz Augustyniak
Po 10 latach od pokonania Tamilskich Tygrysów i zakończenia najbardziej wyniszczającej wojny domowej w Azji Południowej odpowiedzialni za zbrodnie nadal są…
W cieniu pekińskiego smoka
Jan Smoleński
Chiny Ludowe zwiększają presję na Tajwan, niewielką wyspę, która od 70 lat opiera się komunistycznemu mocarstwu. Wykorzystują do tego dezinformację w sieci.
Miasto generałów
Roman Husarski
Nowa stolica Birmy w niczym nie kojarzy się z azjatyckimi klimatami. Jest jak spełnienie totalitarnego snu. Nawet dziś, gdy krajem rządzi laureatka Pokojowej…
Pożegnanie z Dachem Świata
Wojciech Jagielski
Wygląda na to, że gdy zabraknie Dalajlamy, przepadnie też sprawa Tybetu. Dalajlamie zaś lat nie ubywa, coraz mniej podróżuje, a wielcy tego świata, niegdyś…
Stronicowanie
Bieżąca strona
1
Page
2
Page
3
Następna strona
Następna strona ›
Ostatnia strona
Koniec »