W Birmie nas zabiją

W każdej chwili może ruszyć repatriacja 3540 Rohingów z obozów w Bangladeszu do Birmy, z której przed dwoma laty zbiegli przed prześladowaniami etnicznymi.

26.08.2019

Czyta się kilka minut

 / MATEUSZ GASIŃSKI
/ MATEUSZ GASIŃSKI

Wśród wytypowanych jest Momtaz Begum, samotna matka dwójki dzieci, o pomoc dla której apelowaliśmy na łamach „Tygodnika”.

Momtaz mieszkała we wsi Tula Toli, na którą w odwecie za działania partyzantów 30 sierpnia 2017 r. uderzyły siły birmańskie. W ataku zginęło ok. 1,9 tys. mieszkańców i uciekinierów z innych rohińskich miejscowości. Wśród ofiar był mąż Momtaz i jej trzech synków (najstarszy miał 11 lat).

Momtaz wielokrotnie zgwałcono, a następnie porzucono w chacie razem z nieprzytomną kilkuletnią córką Roziją, którą żołnierze usiłowali zabić maczetą. Dom podpalono. Momtaz i Rozija cudem uniknęły śmierci. Lekarze w Bangladeszu zdiagnozowali u kobiety poparzenia 2. i 3. stopnia na prawie 40 proc. powierzchni ciała.

W ostatnich miesiącach, dzięki hojności darczyńców, wpłacających dla niej pieniądze na konto fundacji Dobra Fabryka, obie uciekinierki cieszyły się namiastką normalnego życia. Dostały m.in. łóżko i kuchenkę gazową. Momtaz wyszła ponownie za mąż i urodziła synka, ale mąż szybko porzucił ją z dzieckiem.

Teraz kobieta prosi ponownie o pomoc. Podejrzewa, że znalazła się na liście repatriacyjnej, bo chętnie rozmawiała z zachodnimi dziennikarzami, a władze Bangladeszu nie życzą sobie obecności niezależnych mediów na terenie obozów. – Zróbcie coś, błagam. Wojsko nas zabije – apeluje Momtaz.

15 sierpnia Birma i Bangladesz ustaliły, że wznowią repatriację ponad 730 tys. Rohingów zbiegłych jesienią 2017 r. z pogranicznego stanu Arakan. Poprzednią próbę zablokowała społeczność międzynarodowa. ©℗

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami ekonomicznymi tzw. Zachodu i Azji oraz wpływem globalizacji na życie… więcej

Artykuł pochodzi z numeru Nr 35/2019