Reklama

Ładowanie...

Przyszłość decyduje się w Azji

z Phnom Penh i Bangkoku
21.11.2022
Czyta się kilka minut
Na serię spotkań światowych przywódców wybrano dziś stolice Azji Południowo-Wschodniej. To symboliczne: w czas kryzysów i konfliktów ten region – uzależniony od globalnego handlu – mocno stawia na kompromis.
Prezydenci Chin Xi Jinping i USA Joe Biden po spotkaniu na szczycie G20 w Nusa Dua. Bali, 14 listopada 2022 r.
W

W ostatnich dwóch tygodniach w klimatyzowanych salach konferencyjnych, w tropikalnej scenerii, debatowały dziesiątki międzynarodowych delegacji.

Szczyt państw grupy G20 w kurorcie Nusa Dua na indonezyjskiej wyspie Bali, forum Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Bangkoku oraz spotkanie Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) w stolicy Kambodży Phnom Penh – dla wielu światowych polityków były pierwszą od wybuchu pandemii okazją do bezpośredniego spotkania.

Liderzy – reprezentujący 90 proc. potencjału światowej gospodarki i ponad dwie trzecie ludności globu – mieli wiele do przedyskutowania. W dodatku w skrajnie niesprzyjających okolicznościach: zebrali się w czasie największego kryzysu gospodarczego od 2008 r., któremu towarzyszy kryzys energetyczny, żywnościowy, a także militarny – rosyjska agresja przeciw Ukrainie, która w taki czy inny...

13891

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]