Reklama

Miasta (nie) do życia

Miasta (nie) do życia

w cyklu STRONA ŚWIATA
23.08.2019
Czyta się kilka minut
Indonezja i Egipt, jedne z najludniejszych krajów świata, budują nowe stolice. Funkcjonowanie w starych stało się nie do zniesienia.
Dżakarta, kwiecień 2019 r. / Fot. Yuan Adriles / Polaris/East News
P

Przywódcy państw od wieków przenosili swoje stolice lub budowali nowe w miejscach, które wydawały im się lepsze, bezpieczniejsze czy korzystniejsze dla ich panowania. Po przegranej I wojnie światowej i upadku Imperium Osmańskiego twórca nowoczesnej Turcji, Mustafa Kemal Atatürk przeniósł swoją stolicę do Ankary, ponieważ dotychczasowa, Stambuł, znalazła się pod okupacją.

Stolica Pakistanu, Islamabad, został zbudowany w latach 60., by zastąpić pierwszą stolicę, portowe Karaczi, a na wyborze lokalizacji zawarzyła wiara ówczesnych przywódców, że nowe miasto lepiej scali nowo powstałe państwo, ulepione z czterech krain połączonych jedynie wspólną wiarą, islamem.

Politycznym eksperymentem (i niezwykłą okazją dla popisów architektonicznych mistrzów) była też zbudowana od podstaw w 1960 r. brazylijska stolica, Brasília. Miała zrównoważyć...

11302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

... na wyborze lokalizacji zawarzyła wiara... Raczej zawaŻyła Coraz smutniej z korektą w TP

gdyby tylko korekta litery pogubionej mogła wpłynąć na przytulenie do serca kluczowych zagadnień tekstu; wcale nie jest smutniej w TP, bardzo dziękuję

A jakie to kluczowe zagadnienia? Od niepamiętnych czasów miasta, w tym stolice, powstawały, upadały lub były przenoszone w wyniku stopniowych albo gwałtownych przeobrażeń przyrodniczych, gospodarczych i politycznych. Artykuł jest nudnym zestawieniem przypadków z ostatnich stu lat - bez skromnej choćby próby interpretacji, syntezy, oryginalnego spostrzeżenia. Autor pewnie musiał coś wyprodukować w ramach długoterminowego kontraktu z redakcją. Dojechał do założonej z góry liczby znaków i zakończył ni w pięć ni w dziewięć. Czy tekst coś straciłby albo zyskał na głębi i spójności, gdyby urwać go kilka akapitów wcześniej albo jeszcze pociągnąć? W ostatnich dziesięcioleciach oprócz wymienionych stolice zmieniły także Belize, Mikronezja, Botswana, Palau... Może będzie sequel?

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]