Reklama

Birma: dietą w koronawirusa

Birma: dietą w koronawirusa

30.03.2020
Czyta się kilka minut
„Dotąd nikt w naszym kraju nie zachorował na ­Covid-19” – zapewniła premier Birmy, Aung San Suu Kyi, w wywiadzie dla birmańskiej telewizji.
T

To kolejne publiczne oświadczenie utrzymane w podobnym tonie; wcześniej o braku zachorowań na COVID-19 mówił rzecznik rządu Zaw Htay, dodając, że Birmańczyków chronią… tryb życia oparty na buddyzmie oraz dieta. „Mamy szczęście, bo [chińska] prowincja Hubei znajduje się przecież 1200 mil stąd” – dodał. Rząd Birmy zapewnia, że nie lekceważy zagrożenia. Z oficjalnych statystyk wynika, że 202 osoby z objawami typowymi dla COVID-19 poddano testom; 187 dało wynik negatywny, a w pozostałych przypadkach lekarze zalecili dalszą obserwację i powtórzenie badań. Zagraniczni specjaliści wątpią jednak w wiarygodność rządowych danych. Z regionów pogranicznych napływają doniesienia o już co najmniej 11 zgonach osób z objawami identycznymi z COVID-19.

Pierwszą ofiarę koronawirusa odnotowano oficjalnie także w obozach w Bangladeszu, w których przebywają zbiegli z Birmy Rohingowie. Gęstość zaludnienia sięga tam nawet 40 tys. osób na kilometr kwadratowy, co uniemożliwia wprowadzenie kwarantanny. Liderzy religijni, próbując uspokoić nastroje, rozdają kartki z modlitwą do powieszenia na drzwiach szałasu. ©℗


CZYTAJ WIĘCEJ:

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Historyk starożytności, który od badań nad dziejami społeczno–gospodarczymi miast południa Italii przeszedł do studiów nad mechanizmami globalizacji. Interesuje się zwłaszcza relacjami...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]