Kraj marzeń wujka Xi

Siedemdziesięciolecie Chińskiej Republiki Ludowej to dla rządzących rocznica prestiżowa. Przygotowania do celebry trwają od miesięcy. Jednak „chiński model” natrafia na coraz to nowe trudności.

Reklama

Kraj marzeń wujka Xi

Kraj marzeń wujka Xi

z Pekinu
23.09.2019
Czyta się kilka minut
Siedemdziesięciolecie Chińskiej Republiki Ludowej to dla rządzących rocznica prestiżowa. Przygotowania do celebry trwają od miesięcy. Jednak „chiński model” natrafia na coraz to nowe trudności.
Przewodniczący Xi Jinping wśród dzieci z prowincji Guangdong, październik 2018 r. JU PENG / XINHUA / AFP / EAST NEWS
M

Miasto Shenzhen zajmuje symboliczne miejsce w najnowszej historii Chin. W 1992 r. wybrał się tam ówczesny przywódca kraju Deng Xiaoping i przesądził o rynkowym kursie reform. „Socjalizm nie oznacza biedy” – mówił. Dalsza historia jest znana: po kilku dekadach spektakularnego wzrostu Chiny stały się obok USA jednym z dwóch mocarstw światowych.

Pozycja Denga jako „ojca reform” wydawała się dotąd niepodważalna. Jednak nowa narracja historyczna wydaje się to kwestionować. Muzeum Historii i Kultury Ludowej w Shenzhen kilka razy modyfikowało ostatnio swoją główną wystawę, poświęconą reformom. Najpierw zwiedzających witała wielka rzeźba Denga. Potem ją usunięto i na ścianach pojawiły się cytaty z obecnego przywódcy Xi Jinpinga. Po miesiącu znowu dokonano zmiany: przy wejściu stali wspólnie Deng i Xi. Teraz, wedle najnowszych doniesień, wrócono do pierwotnej wersji.

Natomiast...

21049

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]