Reklama

Papuasi żądają wolności

Papuasi żądają wolności

z Malezji
26.08.2019
Czyta się kilka minut
W strategicznym indonezyjskim regionie – Papui – trwają największe od lat protesty niepodległościowe.
Studenci z Papui protestują na ulicach Dżakarty, stolicy Indonezji. 22 sierpnia 2019 r. ANDREW GAL / NURPHOTO / AFP / EAST NEWS
N

Nie jesteśmy czerwono-biali, jesteśmy Gwiazdą Poranną” – krzyczeli demonstranci. Czerwony i biały to barwy Indonezji. Natomiast gwiazda widnieje na – zakazanej w tym kraju – papuaskiej fladze. Za jej wywieszenie grozi 15 lat więzienia.

Mimo to z takimi właśnie sztandarami na ulice wyszły w minionych dniach tysiące protestujących.

Kojarzeni z kanibalizmem

Do masowych demonstracji w Papui – najdalej na wschód wysuniętym regionie Indonezji – doprowadziły okoliczności, w jakich zatrzymano papuaskich studentów w Jawie Wschodniej. Poszło o plotki, że podczas obchodów święta niepodległości studenci pochodzący z Papui znieważyli indonezyjską flagę. Zabarykadowanych w akademiku zaatakowała policja i miejscowy tłum, wznoszący rasistowskie hasła.

Choć wszystkie zatrzymane osoby, w liczbie 43, szybko zwolniono bez postawienia zarzutów, nie powstrzymało to protestów...

6641

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]