Reklama

Ładowanie...

Pakistan: Republika, w której rządzą generałowie

w cyklu STRONA ŚWIATA
02.12.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA | W kraju, który powstał przed 75 laty jako państwo dla indyjskich muzułmanów, rzeczywistą władzę sprawują wojskowi dyktatorzy. Posada dowódcy rządowego wojska jest ważniejsza niż stanowisko premiera czy prezydenta. W tym tygodniu objął ją generał Sajjed Asim Munir.
Odchodzący szef armii Pakistanu, generał Kamar Dżawia Badżwa (z prawej) przekazuje ceremonialną pałeczkę swojemu następcy, generałowi Sajjedowi Asimowi Munirowi. Rawalpindi, Pakistan, 29 listopada 2022 r. / FOT. Inter Services Public Relations / AP / EASTNEWS
S

Sajjed Asim Munir przejął kluczową posadę z rąk gen. Kamara Dżawida Badżwy, który w pożegnalnym przemówieniu zapowiedział, że pakistańskie wojsko więcej się do polityki mieszać nie będzie. Obiecując „nowe”, odchodzący generał przyznał jednocześnie, że dotąd wtrącali się oni bezceremonialnie i bez skrupułów. Wspierali faworytów w wyborach powszechnych i robili wszystko, żeby zaszkodzić tym politykom, których uważali za nieprzyjaciół. A gdy manipulacja i wyborcze kanty nie wystarczały, dokonywali przewrotów i przejmowali władzę w kraju.

Z 75 lat pakistańskiego niepodległego bytu połowa zeszła pod rządami wojskowych dyktatorów. Gen. Muhammed Ajub Chan rządził od 1958 do 1969 roku, kiedy został zastąpiony przez kolejnego generała, Jahję Chana (1970-71). Siedem lat później zamachu dokonał gen. Zia ul-Haq i rządził przez następnych dziesięć lat, aż do swojej śmierci w katastrofie...

8444

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]