Ładowanie...
Pakistan: Republika, w której rządzą generałowie

Sajjed Asim Munir przejął kluczową posadę z rąk gen. Kamara Dżawida Badżwy, który w pożegnalnym przemówieniu zapowiedział, że pakistańskie wojsko więcej się do polityki mieszać nie będzie. Obiecując „nowe”, odchodzący generał przyznał jednocześnie, że dotąd wtrącali się oni bezceremonialnie i bez skrupułów. Wspierali faworytów w wyborach powszechnych i robili wszystko, żeby zaszkodzić tym politykom, których uważali za nieprzyjaciół. A gdy manipulacja i wyborcze kanty nie wystarczały, dokonywali przewrotów i przejmowali władzę w kraju.
Z 75 lat pakistańskiego niepodległego bytu połowa zeszła pod rządami wojskowych dyktatorów. Gen. Muhammed Ajub Chan rządził od 1958 do 1969 roku, kiedy został zastąpiony przez kolejnego generała, Jahję Chana (1970-71). Siedem lat później zamachu dokonał gen. Zia ul-Haq i rządził przez następnych dziesięć lat, aż do swojej śmierci w katastrofie...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]