Reklama

Ładowanie...

Kazachstan: Czas najważniejszych wyborów

w cyklu STRONA ŚWIATA
25.11.2022
Czyta się kilka minut
STRONA ŚWIATA | Chłodny dystans, z jakim prezydent Tokajew traktuje putinowską Rosję, bierze się z obaw Kazachów, że ich kraj może stać się kolejną ofiarą rosyjskich nacjonalistów, którzy rozpanoszyli się na Kremlu.
Kasym-Żomart Tokajew / VYACHESLAV OSELEDKO/AFP/East News
P

Panujący trzeci rok prezydent Kasym-Żomart Tokajew bezapelacyjnie wygrał przedterminowe wybory prezydenckie, które sam zarządził. Zwycięska elekcja jest dla niego prawdziwą koronacją i początkiem rządów prawdziwych, a nie malowanych.

Krwawy styczeń

Upływający powoli rok jest najdramatyczniejszy w 31-letnich dziejach niepodległego Kazachstanu. Zaczął się od styczniowych protestów przeciwko drożyźnie i biedzie, które błyskawicznie ogarnęły cały 20-milionowy kraj i przerodziły się w uliczne, gwałtowne rozruchy, wymierzone przeciwko skorumpowanemu, oligarchicznemu państwu, jakie wyrosło w Kazachstanie za panowania pierwszego prezydenta kraju Nursułtana Nazarbajewa (1991-2019). To właśnie on, gdy wiosną 2019 r. niespodziewanie złożył prezydenturę, wskazał Tokajewa na swojego następcę.

Nazarbajew ustąpił Tokajewowi fotel prezydencki, ale zachował władzę i wszystkie...

12734

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/wojciech-jagielski-strona-swiata

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]