Przejdź do treści
Reklama
Top menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Szukaj
Szukaj
User Menu
Zaloguj
Link do sklepu
Kup Tygodnik
☰
Użytkownik
Zaloguj
Szukaj
Menu
Najnowsze wydanie
Autorzy
Archiwum
Newslettery
Podkast
Serwisy
Fundacja
Zostań Patronem Tygodnika
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Więcej
O nas
Redakcja
Wydawca
Reklama w Tygodniku
Regulamin serwisu
Polityka prywatności
Nota wydawnicza
Nota prawna
Kontakt
Tematy
Kraj
Wiara
Kultura
Zmysły
Świat
Historia
Nauka
Menu sklepu
Kup Tygodnik
Tygodnik Powszechny TP 35/2016
Data wydania:
28.08.2016
Numer wydania:
35
Rok wydania:
2016
Edytorial
Kłopoty z polską teologią narodu
Ks. Adam Boniecki
Jedni na samo słowo „naród” reagują alergicznie, inni zaś naród wynoszą na ołtarz jako rzeczywistość wywodzącą się od Boga, obecną w Jego stwórczym planie.
Obraz tygodnia
Van Gogh na dworcu kolejowym
TP
W budynku zabytkowego Dworca Głównego w Krakowie otwarto przeniesioną tu z Warszawy multimedialną wystawę „Van Gogh – Alive. Experience” (wcześniej odwiedziła…
Aresztując dziennikarzy Erdoğan ma rację
Andrzej Brzeziecki
Kolejna fala aresztowań w Turcji dosięgnęła dziennikarzy niezależnej gazety „Özgür Gündem”, w tym pisarkę, dziennikarkę i obrończynię praw człowiek Aslı…
Historyczna zmiana we wspólnocie Chemin-Neuf
Katarzyna Łukomska
,
Artur Sporniak
Słuchajcie Franciszka
Zuzanna Radzik
O „kobietach przytłoczonych ciężarem życia i dramatem przemocy, o kobietach niewolnicach arogancji możnych, o dziewczętach zmuszanych do nieludzkiej pracy, o…
Unia–Turcja: coraz ostrzej
WP
Rośnie napięcie między Turcją a krajami Unii – zwłaszcza Niemcami i Austrią – które krytykują drastyczne działania tureckich władz przeciw faktycznym i…
Francja: spór o burkini
WP
38 euro: taką grzywnę może zapłacić muzułmanka, która pojawi się na plaży w Cannes w burkini – stroju zakrywającym całe ciało i będącym plażową wersją burki.
Zdjęcie, które nie zakończy wojny
Marcin Żyła
Wojny bowiem, choć miewają bohaterów, przynoszą o wiele więcej ofiar, tych zaś, którzy je przeżyli, naznaczają na całe życie.
Steinmeier na kolanach
Wojciech Pięciak
Gdy tego chce, Frank-Walter Steinmeier wychodzi z roli dyplomaty.
Kultura w skrócie
TP
15 – 21 sierpnia
Kościół w skrócie
TP
15 – 21 sierpnia
Kraj w skrócie
TP
15 – 21 sierpnia
Działka pod Pałacem
MO
W Warszawie zreprywatyzowano trawnik i chodnik położone w pobliżu Pałacu Kultury, na których, zgodnie z planem zagospodarowania, można postawić 245-metrowy…
Rzecznik i mniejszości
Anna Goc
Pod protestem Instytutu Ordo Iuris „Adam Bodnar musi odejść” podpisało się 18 tys. osób (czym zajmuje się Instytut, poza pisaniem emocjonalnych komentarzy,…
Bartosz Minkiewicz rysuje
Bartosz Minkiewicz
Co słychać w Rio
Kalina Błażejowska
Aż 800 godzin zajęły w TVP transmisje z igrzysk olimpijskich. Z tych 800 godzin przed telewizorem spędziłam góra kilkanaście – i to wystarczyło, żeby usłyszeć…
Temat Tygodnika
Głusza
Anna Goc
Dwunastoletni Artur jest tłumaczem dla swojej niesłyszącej mamy na porodówce. Musi więc przekazać: dziecka nie udało się uratować.
Czytania
Czytania liturgiczne
TP
28 sierpnia – 4 września
Widzenia
TP
Przypowieść o miłosiernym Bogu
Kard. Grzegorz Ryś
Rzadko ją komentujemy – pewnie tylko wtedy, gdy przyniesie ją liturgia. Ostatnio na szczęście znów przyniosła: przypowieść o robotnikach w winnicy.
Przesiądź się wyżej!
O. Wacław Oszajca SJ
Rzeczywistość, do której otrzymaliście dostęp, nie jest dotykalna. To nie tamten ogień płonący, gęsty obłok i wicher, dźwięk trąby i grzmiące słowa. Ci, którzy…
Ziemia zdobyczna
Paweł Śpiewak
Przed Hebrajczykami otwierały się cudowne perspektywy. Czekały na nich w ziemi obiecanej domy pełne dóbr wszelakich, wykopane już studnie, winnice i gaje…
Kraj
Jeszcze mniejszy ruch
Bartosz Józefiak
Na zachodzie nie dość, że są w bogatszej Polsce, to mają lepszą granicę. My jesteśmy w dziadowskiej Polsce, mamy dziadowską granicę. I jeszcze ją zamknęli.
Zapodziana mała „s”
Wojciech Ogrodnik
,
Ireneusz Krzemiński
,
Szymon Łucyk
Ireneusz Krzemiński i Wojciech Ogrodnik, socjologowie: Solidarność powstała jako zaprzeczenie bohaterskiej tradycji honorowego przegrywania, o której swego…
Sezon Kaczyńskiego
Rafał Matyja
Najwyższa pora przestać liczyć czas historyczny „od początku transformacji”. Taka jest lekcja wynikająca z pierwszych dziewięciu miesięcy samodzielnych rządów…
Wiara
Natura, ale która?
Artur Sporniak
Determinacja papieży w krytykowaniu gender zdradza lęk przed wyzwaniem poważniejszym niż tylko „płeć kulturowa”. Kościół czeka konfrontacja religijnej wizji…
Osiemdziesiąt procent sukcesu
Katarzyna Piotrowiak
Od prawie 21 lat w Katolickim Ośrodku Dom Nadziei w Bytomiu z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu walczą nastolatki. – To moi parafianie – mówi dyrektor…
Przypadek Jacka Międlara
BS
Ubiegłotygodniowy wywiad ks. Jacka Międlara dla „Rzeczpospolitej” kolejny raz postawił w centrum debaty publicznej temat związków Kościoła z nacjonalizmem.
Niebiańscy imigranci
Piotr Sikora
„Nacjonalizm chrześcijański”, który głoszą postaci typu ks. Jacka Międlara, to oksymoron. Podstawową wspólnotą chrześcijanina jest powszechny Kościół, w którym…
Świat
Clinton i Trump: kłamstwa wielkie i większe
Radosław Korzycki
Kampania wyborcza w USA przyniosła rekordową liczbę kłamstw. Ale choć wszyscy mijają się z prawdą, Donald Trump jest rekordzistą: tak patologicznego łgarza…
Bitwa wszystkich bitew
Inga Rogg
Bój o Aleppo zdecyduje o dalszym przebiegu wojny w Syrii, w tym o zwycięstwie lub przegranej prezydenta Asada. Nic nie jest przesądzone – w ostatnich dniach…
Prawosławie w służbie władzy
Leszek Szerepka
Białoruska Cerkiew traktowana jest jak „przyfrontowe” terytorium Cerkwi rosyjskiej. Niewiele oferuje tym Białorusinom, dla których ważne są ich tożsamość i…
Historia
„Jur” od Świętego Michała
Krzysztof Pięciak
70 lat temu żołnierze podziemia opanowali więzienie w centrum Krakowa – pod bokiem UB i NKWD – i uwolnili kilkudziesięciu kolegów. 87-letni Zbigniew Paliwoda…
Nauka
Mózg na skakance
Krzysztof Cipora
Treningi poznawcze stają się coraz popularniejszym produktem na rynku tzw. rozwoju osobistego. Badania sugerują jednak, że ich skuteczność jest znikoma lub…
Kultura
Pamięć miejsca
Lektor
„Przedłużałem chwilę oczekiwania – opowiadał Kazimierzowi Moczarskiemu Jürgen Stroop, kat getta warszawskiego. – W końcu krzyknąłem: Heil Hitler! – i…
Warto zobaczyć w TV
AP
27 sierpnia – 2 września
Zarządzanie zmianą
Anita Piotrowska
Isabelle Huppert wypełnia sobą ekran przez cały film. Gra postać stworzoną do psychologicznych analiz: niby stoicką, lecz wewnętrznie nadruchliwą.
Zamiast liści
Przemysław Wojcieszek
,
Arkadiusz Gruszczyński
Przemysław Wojcieszek, reżyser: Piłsudski uważał, że demokracja to ustrój dla słabych. Jest idolem Kaczyńskiego, który czeka na zmierzch demokracji i dokonuje…
Naród nie znosi próżni
Jerzy Sosnowski
Na manifestacjach organizowanych przez Młodzież Wszechpolską i ONR przeważają ludzie znacznie młodsi ode mnie. Mogło się zdarzyć, że uczyłem ich w szkole…
Cienka czerwona linia
Szira Geffen
,
Etgar Keret
,
Karolina Przewrocka-Aderet
Etgar Keret, pisarz i Szira Geffen, reżyserka: Polacy są albo antysemitami, albo filosemitami. To bardzo rzadkie. I jeszcze te ich dziwne wierzenia. Na…
Felietony
Symulacja Marsa
Jan Klata
Rosjanie wytrzymali dłużej. 520 dni piechotą nie chodzi – no, ale to Rosjanie, a co Rosjanie, to Rosjanie: cała Ziemia zdążyła się już przekonać, a zaraz Mars…
Brzegami olimpizmu
Stanisław Mancewicz
Zaiste, bardzo słabiutko jest u nas z oglądaniem olimpiady, ongiś bowiem, za któregoś tam reżymu III RP, uznaliśmy posiadanie telewizora za zbędny luksus i tej…
Pielenie i wyrąb
Szymon Hołownia
W TVP Historia obejrzałem ostatnio film Marii Dłużewskiej „Ksiądz”, dokument o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki.
Poranny spacer
Etgar Keret
Kiedy Lew się wahał, czy przenieść się do nowej szkoły, sporządziliśmy razem listę zysków i strat.
Smaki
U francuskiego rzeźnika
Paweł Bravo
Vive la vie. Niech żyje życie – głosi napis nad drzwiami rzeźnika w langwedockiej wiosce, którą co roku przez kilkanaście dni śmiem nazywać „moją”, choć jestem…
Tygodnik Czytelników
Sprostowanie…
Maciej Świrski
„TP” 31/ 2016
Jak to miło na wojence jest
Mirosław Zapała
„TP” 33/2016
Potrzebna puenta
Mirosław Szreder
„TP” 34/2016
Dodatki w numerze TP 35/2016
Muzyka na szczytach 2016
Trakt i zwierciadło
Piotr Matwiejczuk
Jak co roku, na początku września w stolicy polskich Tatr rozbrzmiewać będzie – w wykonaniach znakomitych kameralistów – cykl siedmiu koncertów, ułożony przez…
Coś bardzo unikalnego
Shirley Brill
,
Jakub Puchalski
Z Shirley Brill rozmawia Jakub Puchalski
Wstęp
JP