Reklama

Ładowanie...

Pielenie i wyrąb

20.08.2016
Czyta się kilka minut
W TVP Historia obejrzałem ostatnio film Marii Dłużewskiej „Ksiądz”, dokument o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki.
W

Wstrząsający głównie dlatego, że oparty na esbeckich i prokuratorskich materiałach wideo, przechowywanych w archiwach IPN. Są tu więc przede wszystkim filmy z przygotowań do sekcji ciała księdza Jerzego. Są materiały z wizji lokalnych i eksperymentów procesowych przeprowadzanych z udziałem katów męczennika. Są wreszcie ich własne zeznania. Wśród nich rzecz, która utkwiła mi w głowie równie mocno, co widok skrępowanego i udręczonego ciała człowieka, którego zniesiono z Golgoty. To nagrania z prokuratorskiej konfrontacji pułkownika Pietruszki i kapitana Piotrowskiego, podczas której przerzucają się winą. I są w tym tak obrzydliwi (zwłaszcza Piotrowski), że nie sposób usiedzieć przed telewizorem bez obelg. Wstrząsające są też relacje Chmielewskiego i Pękali, którzy tortury i egzekucję księdza opisują z techniczną erudycją majstrów relacjonujących naprawę auta czy lodówki. Widać też w...

6244

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]